Kamu bankalarından düşük faizli kredi müjdesi

Kamu bankalarından düşük faizli kredi müjdesi

Koronavirüs (Covid 19) salgını sebebi ekonomide yaşanan durağanlığa destek vermek isteyen hükümet politikaları dahilinde kamu bankalarından vatandaşlara talep etmeleri haline düşük faizli kredi dağıtılacağı müjdesi ilan edildi.

Sosyal ve ekonomik hayatta birçok sorunla karşılaşılan Koronavirüs salgın döneminde nakit paraya ihtiyaç duyan milyonlarca vatandaş ve işletme sahibi için nakit para desteği sağlanacak. Verilecek destekler kamu bankaları kredi tahsisi alanında gerçekleştirilecek.

Kamu Bankalarından Düşük Faizli Kredi Desteği

Kamu bankası olarak hizmet veren Halk Bank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası dahilinde vatandaşlara düşük faizli ve geri ödeme kolaylığı olan krediler tahsis edilecek. Talep edilebilecek olan kredilerin içeriği ve meblağı, sebeplere ve vade taleplerine göre değişkenlik gösteriyor.

Konut Kredisi İmkanı

Son yıllarda döviz ataklarının durdurulması için yükseltilen faiz oranları hakkında alınan hükümet kararlarında yaşanan istikrar ile faiz oranlarında ciddi bir düşüş yaşanıyor. Bu düşüşlerden faydalanmak isteyen vatandaşların ilk başvuru yaptıkları konu ise konut kredisi oluyor. 

Bugün itibari ile kamu bankalarından konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar için hem geri ödeme konusunda avantajlı hakları bulunuyor hem de sıfır konut faiz oranında yüzde 0,64 oranında kredi imkanına sahip olunuyor. Söz konusu konut kredileri için 12 aya kadar geri ödemesiz ve 15 yıl varan vade imkanı sunulabiliyor. Düşük peşinat imkanı ile sağlanacak olan krediler için yüzde 10 oranında peşinat ile Ankara İstanbul ve İzmir kentleri için 750 Bin TL olan kredi limitinden daha fazla sayıda vatandaşın faydalanabilmesi için diğer illerde 500 bin TL olarak üst limit belirlenmiştir.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları 

Son dönemde gerçekleştirilen faiz politikalarının ardından taşıt kredisi için 0,49 oranında sağlanan kredi faiz oranları için 0,69 oranına kadar faiz uygulaması yapılabilmektedir. Sıfır taşıt kredisi için talepte bulunan vatandaşların ay geri ödemesiz 60 ay vadeli azami 150 bin TL olan binek araç kredisi kullanmaları mümkün olacak.

Sosyal Hayat Destek Kredisi

Nakit akışında sorun yaşayan vatandaşlar ve işletme sorumluları için 60 ay vade ile 0,55 oranında finansman desteği sunulacağı açıklandı. 6 ay geri ödemesiz sunulan paketler dahilinde 10 Bin TL kredi çekmiş olan bir vatandaşın 60 ay vade için toplamda 12 Bin 316 TL geri ödeme yapacağı ve aylık 228 TL ödeme yapacağı hesaplanmaktadır. 10 Bin TL kredi için 12 ay vade talep eden vatandaşla ise aylık 1.771 TL ödeme yapacak olup; 10 Bin 628 TL toplam geri ödeme yapacakları hesaplanmıştır.

Ayrıca benzer koşullarda ihtiyaç kredisi dışında tatil kredisi çekmek de mümkün olup; 6 ay geri ödemesiz 36 ay vade ile 421 TL aylık tutar ile 10 Bin TL tatil kredisi talep etmek de mümkün olacaktır.

Benzer Haberler

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.