1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kamu Borcu Yapılandırması Bozulanlara İyi Haber
Kamu Borcu Yapılandırması Bozulanlara İyi Haber

Kamu Borcu Yapılandırması Bozulanlara İyi Haber

AK Parti tarafından Meclis'e sunulan yasa teklifi ile kamu borcu yapılandırması bozulanlara bir şans daha verilecek.

A+A-

Geç Ödeme Zammı ile Ödenecek
Yaz aylarında yapılan düzenlemeler sonrası kamuya borcu olan vatandaşlara yapılandırma hakkı tanınmıştı. Böylelikle borçlular faiz olmaksızın ana borçlarını taksitli bir şekilde ödeme imkanına kavuşmuştu. Ancak bu yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksiti aksatılmadan zamanında ödenmesi gerekiyordu. Bazı vatandaşlar bu borçlarını da ödeyemedikleri için yapılandırmaları bozulmuştu.

AK Parti tarafından sunulan yeni yasa teklifi ile bu vatandaşlara üçüncü şans da verildi. 2019 yılı Ocak ayının sonuna kadar borçların ödemesi yapılabilecek. Ancak bu sefer gecikme zamları ile birlikte ödenmesi gerekiyor. Eğer bu süre içerisinde de borçlar ödenmez ise geriye kalan borçların tamamı muaccel olacak. Bu da borçların altından kalkılmaz bir hal almasına neden olacaktır.

Sunulan yeni tasa teklifi ile birlikte daha pek çok düzenleme de hayata geçiriliyor. Bunlardan bir tanesi de KİT'lerin birbirlerine borç para verebilmesi oldu. Bu sayede KİT'ler finansman ihtiyacını birbirlerinden karşılayabilecek. Bir diğer düzenleme ise kiraların belirlenmesi ile ilgili oldu. Daha önceden ÜFE'ye göre belirlenen kira miktarları şimdi ise TÜFE'ye göre belirlenecek. Ancak bu madde komisyonda yeniden görüşülecek ve tekrar oylamaya sunulacak. Kabul edilmesi durumunda yasalaşacak ve Cumhurbaşkanı'nın onayına sunulacak. Onaylanması durumunda Rssmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.