Kamu Çalışanlarına WhatsApp ve Telegram Kullanmak Yasaklanıyor

Kamu Çalışanlarına WhatsApp ve Telegram Kullanmak Yasaklanıyor

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan çalışanların kendi aralarında oluşturdukları mesajlaşma gruplarında radikal bir değişiklik kararı alınıyor. Kamu çalışanları WhatsApp ve Telegram gibi grupları kullanamayacak. İşte detaylar…

Yazılı basında yer alan bir iddiaya göre kamu çalışanlarını alakadar eden konularda değişiklik yapılmaya hazırlanılıyor. Kamu personellerinin kendi aralarında görüşme sağladıkları toplu mesajlaşma uygulamasında radikal bir karar alınacağı iddia ediliyor.

WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalar aracılığı ile topu görüşmelerin sağlandığı bilinirken; alınacak bir tedbir kararı ile kamu personellerinin yerli üretim yazılımlara ait olan toplu mesajlaşma uygulamalarına dahil edilmesi talep edildi.

Özel Hayatta Engel Yok

Kamu çalışanları için telefon uygulaması olarak kullanılan yabancı menşeili mesajlaşma gruplarından tamamen çıkması talep edilmeyecek. Personeller özel hayatlarında istedikleri uygulama vasıtası ile görüşme sağlayabilecek olup; yalnızca kamuya ve mesailerine dair görüşmelerinde yerli uygulamaları kullanması yönünde karar alınacak.

Güvenlik Ön Plana Alınacak

Özellikle kamu kurum ve kuruluşları dahilinde bilgi sızdırmak, kamu işleyişine ve devletin bütünlüğüne kast edecek faaliyetlerin uygulanmasının önüne geçmek ve özellikle siber güvenlik alanında her alanda bir çalışma yapmak için atılacak adımlardan bir tanesi olan mesaj uygulama kararı ile sistem içerisinde zayıf olarak tespit edilen noktalar bazında da çalışmalar yapılacak.

"Kurumun kendine ait bir haberleşme uygulaması olması yönünde salık verilecek olup; ayrıca ilgili kurumun kendine ait bir mesajlaşma yolu yoksa görüşmeler amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilecektir yönünde tavsiye kararı alınacak.

Kamu kurumlarının alakadar olduğu konularda ilgili mevzuatta kodlu olmak üzere ayrıc kriptolu haberleşme yetkisi verilmiş kurumlar tarafından geliştirilen yerli mobil uygulamalar sistemin dışında tutulacak ve kamu personellerinin tamamının uygulamaya tabi tutulması üzerinde karara varılarak; mobil uygulamalar bünyesinde gizlilik dereceli veri paylaşımı ve haberleşme yapılmaması için gerekli işlemler ve mevzuat değişiklikleri de uygulamaya alınacak.

Kurum işleri için kullanıma sunulmuş olan bilgisayar ve her türlü veri bilgi barındırma sistemleri üzerinden herkesin erişim sağlamayacağı karmaşık ve kompleks parolaların uygulamaya alınması talep edilecek.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum