1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvurular Her Geçen Gün Artıyor
Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvurular Her Geçen Gün Artıyor

Kamu Denetçiliği Kurumuna Başvurular Her Geçen Gün Artıyor

Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından 2019 yılının ilk altı ayına ilişkin faaliyet raporu yayımlanarak başvurulara ilişkin istatistikler açıklandı.

A+A-

KDK Başvuruları Ne Durumda?
Kamu Denetçiliği Kurumu yargı makamına başvurmadan bazı sorunları çözmek için oldukça elverişlidir. Kısa sürede ve doğru çözüm üretmesi ile vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor. Kurulduğu günden şimdiye kadar 70 binden fazla başvuru yapılmıştır. 

2019 yılı 1 Ocak-30 Haziran dönemine ilişkin veriler açıklandı. Buna göre geçen yılın aynı dönemine göre başvurular %24,79 düzeyinde artmıştır. Kuruma faks, elden, posta ve elektronik ortamdan başvuru yapmak mümkündür. En fazla başvuru elektronik ortamdan yapılmıştır. 

Başvurularda en fazla şikayet konusu %25,06'lık oranla kamu personeli rejimi olmuştur. Daha sonra çalışma ve sosyal güvenlik, adalet, milli savunma ve güvenlik alanları oluşturmuştur. Geçen yıl ise en fazla başvuru çalışma ve sosyal güvenlik alanında yapılmıştı. Kamu personel rejimi alanındaki şikayetler yüzde 41 oranında artış kaydederek en fazla şikayet alanını oluşturmuştur. 

Ulaştırma, basın, iletişim alanındaki şikayetler yüzde 500’den fazla artmıştır. Adalet, milli savunma ve güvenlik alanındaki şikayetler yüzde 100’den fazla artmıştır. Ekonomi, vergi ve maliye alanındaki şikayetler yüzde 100’e yaklaşırken, sıralamayı sosyal hizmetler takip etmiştir. En az başvuru ise ailenin korunması ve kadın hakları alanında yapılmıştır. 

Hangi Kurumlara Şikayet Yağdı
Ombudsmana yapılan şikayetler kurum bazında değerlendirildiğine en fazla Sosyal Güvenlik Kurumundan ötürü yapılmıştır. 10 başvurudan biri SGK ile ilgili olmuştur. Daha sonra mahalli idareler ile adalet bakanlığı şikayet edilmiştir. Sıralamayı sağlık bakanlığı, milli eğitim bakanlığı, karayolları genel müdürlüğü ile üniversite ve fakülteler takip etmiştir. 

En az başvuru ise ticaret bakanlığından ötürü yapılmıştır. Sıralamayı PTT, valilik ve kaymakamlar ile genelkurmay başkanlığı takip etmiştir. 

KDK tarafından açıklanan bu veriler ile kamu hizmetinin götürülmesinde sorun yaşanan konular ve kurumlar da belli olmaktadır. Ancak KDK başvuruların ne kadarının yanıtlandığı, kabul ya da ret yanıtlarının ne kadar olduğu gibi verileri de açıklarsa başvuranlar için daha isabet olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.