1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kamu Görevlilerine Taşeron Uyarısı
Kamu Görevlilerine Taşeron Uyarısı

Kamu Görevlilerine Taşeron Uyarısı

Birçok prosedür ile çalışma hayatına devam etmek zorunda kalan taşeron işçilerle ilgili dile getirilen yeni bir talep de ekonomik koşullarla ilgili oldu. Sendikalar özellikle tüketimde artan ücretler karşısında taşeron işçilerin sosyal haklarının da aynı

A+A-

Özellikle Hak-İş’in yaptığı açıklamalar ile taşeron işçilerin artan enflasyon karşısında korunması gerektiği vurgulanıyor. 

Emekçi kavramından ne anlaşıldığı da vurgulandı. Beyoğlu'ndaki İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde açıklamalarda bulunan Hak-İş İstanbul İl Başkanı Mustafa Şişman; emekçi kavramının önemine dikkat çekerek, sendikaları nezdinde memur, işçi, esnaf, emekli ve sözleşmelilerin tamamını emekçi olarak kabul ettiklerini ifade etti.

Bir diğer dikkat çekilen önemli konu ise kadroya geçen taşeronların aleyhine çalıştıkları iddia edilen kamu görevlileri hususu oldu. 

Hak-İş’ten yapılan açıklamada; “Bütün kamu görevlilerini kastetmiyoruz ama maalesef ellerinde kamu gücü bulunduran ve bu gücü çalışanların aleyhinde kullanmak için çaba sarf eden bir anlayış var.” ifadelerine yer verildi.
Mustafa Şişman’ın Beyoğlu’nda yaptığı; enflasyon, kamu görevlileri ve taşeron işçiler hakkında yaptığı açıklamalar ise şu ifadelerle son buldu: 

"Kadroya ve işçi statüsüne geçişi yapılan işçilerin ücret ve sosyal hakları, Yüksek Hakem Kurulu tarafından 2016 yılındaki enflasyon verilerine göre belirlenmiştir. TÜİK tarafından 2018 yılı için açıklanan enflasyon oranı ise yüzde 20,30 olarak açıklanmıştır. Bu nedenle çalışanların satın alma gücü zayıflamış. Hükümetimizin, el emeğinden başka sermayesi olmayan emekçilerimizi enflasyon karşısında ezdirmeyeceği kararlılığına dayanarak, taşeron şirketlerde çalışmakta iken sürekli işçi kadrosuna geçen çalışanlar ile halen KİT'lerde çalışıp da kadro alamayan çalışanların, enflasyon karşısında korunması talebimizi yineliyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum