Kamu İşçileri 4/D Taşeronları İçin Zam Tarihi Açıklandı

Kamu İşçileri 4/D Taşeronları İçin Zam Tarihi Açıklandı

Taşeron şirketlerden 4/D sürekli işçi kadrosuna geçirilen çalışanlar için toplu sözleşme görüşmeleri bu yıl içerisinde yapılacak ve zam oranları belli olacak.

Kamu işçileri için 2021 ve 2022 yılı zam oranlarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmelerinin Haziran ayı sonunda veya Temmuz ayı başında yapılması bekleniyor.

Bilindiği gibi Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan toplu iş sözleşmesinin son bulacağı tarih, merkezi kurumlar açısından 31/10/2020, belediye şirketleri açısındansa 30/06/2020 tarihi olarak belirlenmişti.

Kamu kurumlarında ve belediyelerde çalışan 4/D'li sürekli işçilerin geçen yıl Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanmış ve bu süre 31/10/2020 tarihinde sona ermişti. Buna göre 4/D'li işçiler bulundukları işyerlerinde asıl işkolundan tescil edilmişler ve bu sayede dayanışma aidatı ödeyerek toplu sözleşme ücretlerinden yararlanma hakkı elde etmişlerdi. 

Kamuda hem memur hem de işçiler için toplu sözleşme pazarlığı bu yıl içerisinde yapılacak. Ağustos ayında yaklaşık 3,5 milyon memurun 2022 ve 2023 maaş zam oranları belirlenecek.

Memur ve kamu işçilerinin 2022 ve 2023 maaş zam oranlarının belirleneceği toplu sözleşme görüşmeleri bu yıl içerisinde gerçekleştirilecek. 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununa göre toplu sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos'ta başlayıp 30 Ağustos'ta sona erecek.

Kamu işçilerinin de hem 2021 hem de 2022 yılı maaş zam oranları masada görüşülecek. Diğer dönemlerden farklı olarak bu yıl toplu sözleşmeden kamu işçisi olarak göreve başlayan 900 bin taşeron işçi de yararlanacak.

Kamu işçileri için bu yıl başlayacak toplu sözleşme görüşmelerinde toplu sözleşme ücretlerinin Haziran sonu Temmuz ayı başında belirlenmesi bekleniyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum