1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kamu İşçileri ve Kadroya Geçen Taşeronlarda Zam Pazarlığı 300 TL Seyyanen ve %15 Olarak Başladı
Kamu İşçileri ve Kadroya Geçen Taşeronlarda Zam Pazarlığı 300 TL Seyyanen ve %15 Olarak Başladı

Kamu İşçileri ve Kadroya Geçen Taşeronlarda Zam Pazarlığı 300 TL Seyyanen ve %15 Olarak Başladı

Türk-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay 2019 Kamu Kesimi TİS talebi olan hazırlığı Çalışma Bakanlığı’na sundu.

A+A-

Milyonlarca kamu işçisinin merakla beklediği Kamu Kesimi Toplu Sözleşme maddelerine dair, sendikaların ve kamu personellerinin mutabakata varıldığı maddeler ve çalışma metni, bizzat bakan tarafından kabul edildi.

2019 senesinin yaz döneminde güncel rakamlar dahilinde yapılması ön plana çıkan ve daha sonra da hem kamu personellerinin hem de sendika yetkililerinin üzerinde uzlaşı sağladığı maddeler hakkında hazırlanan çalışma metninde hem kamu işçileri hem de kamu işçisinin zam teklifine dair de rakamlar yer aldı.

Milyonlarca memurun da odaklandığı 2019 TİS görüşmeleri için özellikle maaş iyileştirmeleri kapsamında, kamu işçi ve personellerinin dışında kalarak memurların bir süre daha rakam odaklı beklentilerini devam ettirmesi gerekiyor.

Türk-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay’ın bizzat Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sunduğu çalışma metninde yer alan bilgilere göre; kamu işçilere seyyanen brüt 300 lira zammın yanı sıra ilk altı ay yüzde 15, ikinci, üçüncü ve dördüncü altı aylarda ise enflasyon artı 3 puan refah payı talep edildiği belirtildi.

Atalay ayrıca bir süredir gündemde olan vergi kesintisi ile ilgili olarak; işçilerin ocak ayında aldığı ücrette, nisan-mayıs itibarıyla vergi kesintisi olduğu için yaklaşık 3 bin lira ücret alan bir işçinin 300 liranın üzerinde kaybı yaşanması durumu hakkında; “Bununla ilgili iki dönem önce 'Denge Tazminatı' maddemiz vardı. İlk dönem 500 liraydı, geçen dönem 750 lira oldu. Bu sene vergi kaybıyla ilgili talebimiz bin 500 lira. Bunun dışında sosyal haklarla ilgili oluşacak zamların da bunlara ilave edilmesini istiyoruz." ifadelerinde bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum