Kamu İşçilerine Tayin ve Becayiş Hakkı Gündeme Geliyor

Kamu İşçilerine Tayin ve Becayiş Hakkı Gündeme Geliyor

Kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçilerin tayin hakkı bulunmamaktadır. Bu soruna çözüm için 657 DMK’da değişiklik yapılması gerekiyor. Bu kapsamda 657 DMK’da değişiklik yapılması için TBMM’ye yeni kanun teklifi verildi.

Aralık 2020 itibarıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna yeni kanun teklifi verildi. TBMM’ye gelen yeni kanun teklifi ile kamu kurum ve kuruluşlarında sürekli işçi olarak çalışanlara, tayin ve karşılıklı yer değiştirme haklarının tanınması istenmektedir. Bunun gerçekleşmesi için de 657 Devlet Memurları Kanununda değişiklik şart.

Kamu İşçilerinin Tayin ve Becayiş Hakkı Yok

4857 sayılı iş kanunu kapsamında çalışan sürekli işçilerin tayin ve becayiş hakkına sahip olmadıkları bilinmektedir. Bu hakka sahip olmadıkları için büyük güçlük çeken vatandaşlarımız olduğu da açıkça gözlemlenmektedir. Söz konusu hakka sahip olmadıklarını ve bununla alakalı mağduriyet yaşadıklarını elektronik posta yöntemiyle, doğrudan ziyaretimize gelerek ya da sosyal medya üzerinden tarafımıza ileten vatandaşlarımızın aile yapılarındaki bozulmanın ve yaşanan mağduriyetlerin açık olduğu belirtildi.

4/D Kamu İşçilerine Aile Bütünlüğü Hakkı Verilmeli

Söz konusu haklara sahip olamadıkları için aile bütünlüklerinin bozulduğunu, psikolojik olarak yıprandıklarını ifade eden vatandaşların talepleri açık ve nettir. 4 D daimi işçi statüsünde çalışanların da diğer statüdeki çalışanlar gibi yasal hak olarak tayin hakkına sahip olmaları gerekmektedir. Bakmakla mükellef oldukları aile fertleri olan ve işsiz kalmamak için bu sorumluluklarını yerine getiremeyen vatandaşlarımız haklı olarak bu taleplerini defalarca tarafımıza iletmişlerdir.

657 Devlet Memurları Kanununda yapılacak değişiklikle işçilere tayin hakkı verilmesi isteniyor. Bu kapsamda 4D kadrosu kapsamında çalışan işçilere, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak düzenleme ile yasal olarak tayin ve yer değiştirme haklarının tanınması için yeni kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna geldi.

4/D Kamu İşçilerine Tayin Hakkı Gerekçesi

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik yapılarak eş durumundan ya da hasta veya yaşlı bakımı zorunluluğunun olduğu durumlarda, kişilerin söz konusu mağduriyetin giderilmesi açıcından eşin ya da bakıma muhtaç kişinin olduğu ile tayin isteme hakkının sağlanması ve böylece aile kurumun devamı ve özel mazeretlerin giderilmesi amaçlanmıştır açıklaması yapıldı.

Kanun Teklifi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.