Kamu İşçilerinin İkramiye Tarihleri Belli Oldu

Kamu İşçilerinin İkramiye Tarihleri Belli Oldu

Kamuda işçi statüsünde çalışan yüzbinlerce kamu işçisinin merakla beklediği ikramiye ücretlerinin ödenme tarihi Resmi Gazete’ de yayınlandı.

2017 yılı itibari ile ülkemizde taşeron şirketler bünyesinde çalışırken kadroya geçen sürekli işçiler ve kamu işçilerine merakla bekledikleri müjdeli haber geldi.

Ülkemizde uygulamada olan 6772 sayılı kanun gereğince Devlet ve Ona Bağlı Müesseseler bünyesinde çalışan kamu işçilerine ilave tediye ödemesi her yıl 4 eşit taksit halinde ödeniyor. 2020 yılının ilk 2 taksinin alan kamu işçileri 3. ve 4. taksit tarihlerinin ne zaman olacağını büyük bir merakla bekliyordu.

3. Taksit Tediye Ödemesi Bayramdan Önce Yapılıyor

Kamu işçilerinin beklentisi ise 3. taksit ödemesinin Kurban Bayramı öncesinde verilmesi şeklindeydi. Yılda 52 günlük olarak hesaplanan ve 4 eşit taksit olarak ödenen tediye ikramiyenin 3 taksitinin 27 Temmuz'da son taksitinin ise 14 Aralık'ta ödeneceği Resmi Gazete’ de yayımlandı.

Bayramdan önce yatacak tediye ikramiyeleri kamu işçileri ve kadroya geçen sürekli işçiler arasında çok büyük bir memnuniyete sahip oldu.  Bununla birlikte Resmi Gazete’ de 4/D’li statüsünde çalışan sürekli işçilere bayram öncesi 75 lira bayram harçlığı verileceği açıklandı. Her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen bu tedaiye ikramiyeleri Genel ve katma bütçeli kurumlar, Özel bütçeli idareler, sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar, kamu iktisadi teşekkülleri, belediye ve özel idarelerde "hizmet akdi" ile çalışan işçileri kapsıyor.

En Düşük Tediye ikramiyesi 1800 TL Olacak

Kamu işçilerinin 52 günlük ücretine göre hesaplanan yıllık tediye miktarları işçilerin aldıkları aylıklara göre farklılık gösteriyor. 4 eşit taksit şeklinde hesaplana miktar 13 günlük kamu işçilerinin aldığı bürüt ücret üzerinden hesaplanıyor. Daha sonra hesaplanan tediye ikramiyesi üzerinden damga vergisi, SGK prim ve gelir vergisi kesintileri yapılarak yatacak net oran hesaplanmış oluyor.

Bu noktada 27 Temmuz 2020 tarihinde alınacak tediye ikramiyesinin askeri ücretle çalışanlar için 916 TL olacağı hesaplanıyor. Bu miktarın daha yüksek maaş alan kamu işçileri için 2500 TL’ye çıkabileceği ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.