1. HABERLER

  2. TAŞERONLAR

  3. Kamu İşçisi Zam Pazarlığında Taşeronlarda Masada Olacak
Kamu İşçisi Zam Pazarlığında Taşeronlarda Masada Olacak

Kamu İşçisi Zam Pazarlığında Taşeronlarda Masada Olacak

Milyonlarca kamu personelinin ve kamu çalışanın uzun bir süredir merakla bekledikleri ve özlük haklarında değişmelere hüküm verilecek olan TİS görüşmeleri başlıyor.

A+A-

Türkiye genelinde kamu kurum ve kuruluşlarında nitelikleri ne olursa olsun unvanları itibari ile devlet personeli olarak istihdam edildikleri için özlük hakları konusunda beklendi içinde onlarca farklı statüde personel var.

Yapılan araştırmalar ve özellikle sendikaların yönetici kadrolarından edinilen bilgilere göre bu sene yapılacak olan ve önümüzdeki 2 yıl için belirleyici kriterler içeren maddelerin uzlaşı metni olacak olan Toplu İŞ Sözleşmesi hayati öneme sahip olacak.

Daha önceki süreçte devlet kademeleri ile işçilerin ve memurların haklarını savunmak üzere sözcülük yapacak olan sendikanın belirlemesinde ihtilaflar çıkmışken, bundan sonraki süreçte ise en çok tartışılan konu masada temsil edilecek olan işçilerin kapsayıcılığı konusunda olacak.

Taşeron işçilerin, 4/D statüsüne geçen taşeronların, belediye şirketlerinde taleron olarak hizmet veren işçilerin masada herhangi bir şekilde temsil edilip edilmeyecek konusu önem arz ederken, konu ile ilgili olarak olumlu sinyaller gelmeye başladı.

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) 108. Uluslararası Çalışma Konferansı için bir araya gelen yetkililer İsviçre’nin Cenevre kentinde görüş teatisinde bulundular.

Görüşmede yer alan yetkililer arasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un ile birlikte Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’da bulundu ve söz konusu TİS görüşmeleri için de uygun maddeler üzerinde olumlu sonuçlar meydana getirecek bir fikir alışverişi gerçekleştiği bildirildi.

Yapılan konuşmaların akabinde hem 4’D’li hem de taşeron işçilerin 2021 yılına kadar beklememeleri ve enflasyon farkları kapsamında daha uygun şartların sağlanması konusunda bir ön görüşme yapıldığı basına yansıyan bilgiler arasında yerini aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum