1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kamu Lojmanına 223 Bin Liralık Eşya Aldıran Müsteşar Etik Kurulu’na Takıldı
Kamu Lojmanına 223 Bin Liralık Eşya Aldıran Müsteşar Etik Kurulu’na Takıldı

Kamu Lojmanına 223 Bin Liralık Eşya Aldıran Müsteşar Etik Kurulu’na Takıldı

Bir bakanlık bünyesinde müsteşarlık görevi yürüten bir personel kamu lojmanını beğenmediği için 223 bin liralık harcama yaparak yeni lojman kiraladı ancak Etik Kurulu ihlal tespit etti.

A+A-

Savunmaları Alındı
Kamu Görevlileri Etik Kurulu, bir bakanlıkta görev yapmış eski müsteşarın lojman kiralaması ile ilgili olarak önemli tespitlerde bulundu. Kurul, müsteşarın lojmanı beğenmemesi nedeniyle yeni bir lojman kiralamasını ve buraya da 223 bin liralık eşya aldırmasını etik ihlali olarak değerlendirdi. Ayrıca somut olayda alınan eşyaların aile bireylerinin nezaretinde alınması ve satın alma işini yapan memurlara disiplin cezası uygulanmasını da ihlal gerekçeleri olarak gösterdi. 

Etik Kurulu tarafından alınan bu karar oy çokluğu ile alındı. Çoğunluğun tersinde oy kullanan üyelerden birisi şerh düştü ve üst düzey bürokrat olması nedeniyle makamın gerektirdiği temsil sebebiyle etik ihlali bulunmadığını ifade etti. 

Kamuoyuna yansıyan bu haber sonrasında üst düzey bürokratların kamu imkanlarını ne derece bol bir şekilde kullandıkları da nispeten görülmüş oldu. Kamuda tasarruf dönemi olarak dillendirilen bu dönemde bu tür harcamaların azaltılması ülkemiz ekonomisi açısından da son derece önemli olacaktır. Elbette ki üst düzey bürokratların imkanları geniş olmalıdır ancak yine de israf derecesine ulaşmamalıdır. Bu konuda denetimler yapılmalı ve gerekli yaptırımlar da uygulanmalıdır. Böylelikle büyük bir kaynak elde edilmiş olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.