1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. Kamu Personeli Alımı İçin O Kadrolarda KPSS Şartı Kaldırıldı
Kamu Personeli Alımı İçin O Kadrolarda KPSS Şartı Kaldırıldı

Kamu Personeli Alımı İçin O Kadrolarda KPSS Şartı Kaldırıldı

Resmi Gazete ile yürürlüğe girdi. Kamu personeli alımı için yapılan KPSS şartı o kadro içinde kaldırıldı. Kamu kurumları bazı durumlarda çeşitli kadrolarda KPSS şartı aramamakta iken bir yenisi eklendi.

A+A-

Kamu personeli alımı için KPSS şartı kaldırılması Resmi Gazete yayını ile yürürlüğe girdi. Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) şartı kaldırıldı. Peki hangi kadro için KPSS şartı kaldırıldı? İşte ayrıntılar.

Resmi Gazete Cumhurbaşkanı Kararları ile Milli Saraylara personel alımında , "Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği", sözleşmeli personel alımlarında ise "Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar"a bakılmaktadır.

İşçi alım yönetmeliği hem de sözleşmeli personel esaslarına göre, personel alımında, iki yılda bir yapılan KPSS sınav sonuçları ilk aşama başvurularında bir eleme olarak yapılıyordu.

Milli Saraylar İdaresi Başkanlığınca hazırlanan Milli Saraylar Bilim ve Değerlendirme Kurulu Yönetmeliği Resmi  Gazete'de yayımlandı. 19 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan iki ayrı düzenlemeyle, Milli saraylara personel alımında, KPSS sınav şartı kaldırıldı.

Kurul kurulması Başkan  tarafından, sanat tarihi, müzecilik, mimari, iç mimarlık ile güzel sanatlar ve  benzeri konularda uzmanlaşmış kişiler arasından seçilecek başkan ile birlikte 7  üyeden oluşacak. Kurul Başkanı, üyelerce seçilecek. Kurul; Köşk, Saray, Müzeleri Bilimsel Açıdan Değerlendirecek.

İhtisas Komitesi; Kurulun çalışmalarını kolaylaştırmak amacıyla Başkanlık bünyesinde  ihtisas komitesi veya komiteleri oluşturulabilecek.

Böylece kurul, ihtiyaç duyduğu bilgileri toplaması için gündemdeki  konuları bu komiteye havale edebilecek, gerektiğinde bazı konuların ihtisas  komitesi aracılığı ile yerinde incelenmesine de karar verebilecek.

Danışmanlık Komitesi; Kurula yardımcı olmak üzere, Başkanlık bünyesinde danışmanlık  komiteleri de oluşturulabilecek. Danışmanlık komitesinin görevleri ise söyle belirlendi:

Milli Saraylar bünyesinde yer alan tarihi saray, köşk, kasırlar,  müzeler, fabrikalar ve içlerinde bulunan taşınır ve taşınmaz kültür varlıklarına  ilişkin koruma, restorasyon, rölöve, restitüsyon projelerinin hazırlanmasına  katkı vermek. Alınacak önlemlerin belirlenmesini sağlamak. Yapılacak tanıtım ve  kültürel etkinliklerde uygulanacak yol ve yöntemlerin geliştirilmesine katkıda  bulunmak. Kurulca öngörülen tüm sorunlara ilişkin somut öneriler vermek ve kurul  çalışmaları için bilim ve teknolojinin gerektirdiği uygulamaların yapılmasını  sağlayacak çalışmaları sürdürmek. Yönetmelik 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe  girdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum