Kamu Personeli Enflasyon Altında Ezdirilmemelidir

Kamu Personeli Enflasyon Altında Ezdirilmemelidir

Türk Eğitim-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, toplu sözleşme görüşmelerinde öncelikli hedefin kamu personelinin insanca yaşayacağı bir ücret olduğunu söyledi.

Görüşmelere 1 Ay Kaldı
1 Ağustos’ta başlayacak olan toplu sözleşme görüşmelerine tam 1 ay kalmıştır. Türk Eğitim-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, görüşmelerle ilgili açıklamalar yapmaya devam ediyor. Geylan, 2019 yılı için kamu personelinin maaş artışının yüzde 4+5 olarak belirlendiğini hatırlattı. Merkez Bankası enflasyon beklentisinin ise yüzde 16,43 olduğunu hatırlattı. Bu beklenti gerçek olsa dahi çalışanlar yüzde 7’lik bir zarardadır. Yani yüzde 9’luk zam yetmeyecek ve çalışanlar enflasyon altında ezilmeye devam edecektir. 

Geçen yıl alınan yüzde 7,5 zam yüzde 20 enflasyon karşısında tuz buz olmuştu. 2018 yılında alınan zammın 2 katı kadar enflasyon farkı çalışanın cebinden çıktı. Zararda olan çalışan hiç değilse bu seneki görüşmelerle düze çıkmayı bekliyor ve kara geçmenin hayalini kuruyor. 

Bu tablo karşısında Türkiye Kamu-Sen’in öncelikli talebi geçen yıllardaki zararı telafi etmek ve bu sene çalışanları enflasyona ezdirmemektir. 2020 ve 2021’de yaşanacak olan enflasyona çalışan ezdirilmemelidir ve insanca yaşamayı sağlayacak bir zam hedefleniyor. Bu yüzden enflasyon oranının netleşmesinden sonra en az 3 puan fazla bir zam verilmesi için masaya oturulacaktır. Böylece çalışanın geliri ve dolayısıyla da refah seviyesi bir nebze de olsa artabilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.