1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Kamu Personeli Kravat Takma Zorunluluğu Başlıyor
Kamu Personeli Kravat Takma Zorunluluğu Başlıyor

Kamu Personeli Kravat Takma Zorunluluğu Başlıyor

16 Eylül Pazartesi itibariyle Kamu Personelinin kravat takma zorunluluğu yeniden başlıyor.

A+A-

Kış Uygulamasına Geçiliyor
15 Mayıs tarihi itibariyle başlayan yaz kıyafeti uygulaması 15 Eylül itibariyle sona ediyor. Kamuda çalışan erkek Kamu Personeli 16 Eylül Pazartesi itibariyle kış kıyafeti uygulamasına geçecekleri için kravat takmak zorunda olacaklar. Bu durum kılık kıyafet yönetmelikleri ile zorunlu kılınmıştır ancak uygulaması valiliklere bırakılmıştır.

Valilikler mevsim durumlarına göre kış kıyafetine geçilmesini ertelenebilir ya da daha erkene alabilir. Örneğin Akdeniz bölgesinde çalışanlar için kış kıyafeti uygulamasına geçmek için henüz erkendir. Dolayısıyla bu konuda valilikler inisiyatif alarak geçişi ertelenebilir.

Disiplin Cezası 
Kılık kıyafet yönetmeliklerine uymamanın cezası 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilmiştir. Bu hükümlere göre kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı davranmanın cezası uyarmadır. Aykırı davranışın tekrar etmesi durumunda ise kınama cezası verilecektir. Ancak uygulamada uyarmadan önce sözlü olarak ikaz yapılmaktadır. Bu uygulama yaygın olsa da yapılmaması karşısında herhangi bir hak iddia etmek mümkün olmayacaktır. Fakat sicili temiz olan bir memur için ceza verilmemesi yoluna da başvurulabilir. Fakat hareketin tekrarlanması tekerrür hükümlerine göre ceza verilmesine neden olacaktır.

Kravat Zorunluluğu Kaldırılsın Talebi
Memurlar ve memur sendikaları kravat zorunluluğunun kaldırılmasını talep etmektedir. Zira kravat rahat bir kıyafet olmadığı için memurların performanslarını olumsuz etkileyebilmektedir. Bazı ülkelerde memurların kravat zorunluluğu kaldırıldığı gibi tamamen serbest kıyafet uygulamasına da geçilmektedir. Nitekim özel sektörde dahi eşofmanla çalışan personeller görmeye başladık. Burada amacın yüksek verimlilik elde etmek olduğunu söylemek gerekir. Aynı şekilde devlet kurumlarında da buna benzer bir uygulama hayata geçirilebilir. En azından belirlenecek standartlarda rahat kıyafetlerin tercih edilmesi sağlanabilir.

Devlet memurlarından yüksek bir performans elde edilmesi için sadece hem fiziksel hem de moral şartları açısından iyi bir konumda olmaları gerekir. Kılık kıyafet yönetmeliklerinin uygulanması ile ilgili direktifi Cumhurbaşkanı verebilir. Bu durumda topyekun bir değişiklik yaşanabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.