Kamu Personeli Sözleşme Görüşmelerinde Uzlaşma Sağlanamadı

Kamu Personeli Sözleşme Görüşmelerinde Uzlaşma Sağlanamadı

Toplu sözleşme görüşmelerinde hükümet, Memur-Sen’in istediği teklifi sunmayınca anlaşma sağlanamadı.

Hükümet Beklenen Teklifi Sunmadı
Hükümet ve sendikalar arasında devam eden 5. Dönem toplu sözleşme görüşmelerinde kamu personelinin zam pazarlığı sona erdi. Ancak taraflar arasında anlaşma sağlanamadı. Bu görüşmelerde memurların genel zammının yanı sıra 11 hizmet kolu için de pazarlık yapıldı. Ancak her iki boyutuyla da anlaşma sağlanamadı.

Hükümetin verdiği teklifleri yetersiz bulan Memur-Sen 2 yıllık oransal zam toplamının yüzde 20 olması halinde imzayı atacağını açıklamıştı. Ancak hükümet bu teklife yanaşmadı. Anlaşma sağlanamadığı için de zam oranları Kamu Görevlileri Hakem Kurulu tarafından belirlenecektir. Memurun oransal zamlarının yanı sıra 11 hizmet kolunun iyileştirmeleri de belirlenecektir.

Memur-Sen’in dik duruşuna sinirlenen Bakan Selçuk’un önceki toplu sözleşmelerde verilen iyileştirmelerin geri alınmasını da kurula taşıyacağı iddia edildi. Ancak böyle bir şey mümkün değildir. Toplu sözleşmeler 2 yıllığına yapıldığı için, kazanımlar da 2 yıl sürecektir. Hem oransal zamlar hem de hizmet kollarındaki iyileştirmeler 2 yıl sürecektir ve sonrasında toplu sözleşme ile yeni haklar belirlenecektir. 

Hakem Kurulu daha önceki yıllarda sağlanan iyileştirmelerin devamını değerlendirme hakkına sahiptir. ancak iddialardan ötürü Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklama yaptı. memurlara daha önceki yıllarda sağlanan kazanımların aynen devam edeceğini söyledi. böylece Kamu Görevlileri Hakem Kurulu sadece ileriye dönük hakları değerlendirecektir. 

Kurul Beklentileri Karşılar Mı?
Hükümet ve sendikaların anlaşmazlığından ötürü memura zam pazarlığında karar yetkisi Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’na kalmıştır. Hakem kurulu tarafından bu sene sunulan teklifler değerlendirilecektir. Sendikaların talepleri, hükümetin teklifleri, enflasyon beklentileri, daha önceki toplu sözleşme görüşmeleri gibi kriterlere göre değerlendirmeler yapılacaktır. 

Daha önceki yıllarda yapılan toplu sözleşme görüşmeleri ile elde edilen kazanımlar da güncellenecektir. Öğretmenlerin ek ders ücretleri gibi zam ve tazminatların miktarları yeniden güncellenecektir. 

Kurulunun bu değerlendirmeleri yapmasının ne kadar süreceği bilinmemektedir. Ancak toplu sözleşme görüşmeleri Ağustos ayının sonuna kadar sonuçlanmalıdır. Bu yüzden kurulun hızlı bir şekilde çalışarak Ağustos sonuna kadar kararını vereceğini ummaktayız.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.