1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Kamu Personeli ve Kamu İşçisi İçin Taşeronlar Zammı Etkisi
Kamu Personeli ve Kamu İşçisi İçin Taşeronlar Zammı Etkisi

Kamu Personeli ve Kamu İşçisi İçin Taşeronlar Zammı Etkisi

Kamu Personeli ve kamu işçisi vatandaşların merakla bekledikleri zam oranları belli oldu. Kamu işçisi ve kamu personelleri, taşeronlar için verilen zam kadar iyileştirme alabildi.

A+A-

Milyonlarca kamu personeli ve kamu işçisi olan emekçinin dikkatleri 2019 TİS görüşmelerine çevrilmişti. Yapılan hesaplamalar ve verilen beyanatlar doğrultusunda oluşan hesaplara göre, taşeronlar için verilen cüzi maaş artışları, kamu işçisi ve memur için de geçerli oldu.

YHK Toplu Sözleşmesi ile Taşeronlar Yüzde 18 Maaş Kaybı Yaşadı

Taşeronlar için şirketlerden 4/D sürekli işçi kadrosuna geçiş yapan ve ayrıca belediye şirket işçiliği için de özlük haklarının bulunduğu kurumda değişiklik yaşatılan işçiler için yapılan YHK TİS gereğince, taşeronların yıllık bazda yüzde 4+4 olarak belirlenen zam oranından dolayı sadece geçtiğimiz yıl içerisinde taşeronlar yüzde 18 maaş kaybı yaşadı.

Taşeronların Mağduriyetleri Bitmiyor

Bir istihdam biçimi olarak son yıllarda revaçta olan ve devlet politikası ile bitirilmesi yönünde beyanlar gelmesine rağmen unvan ve statü değişiklikleri ile birlikte sadece isimleri değişen ve çalışma şartlarında bir farklılık olmayan taşeronlar için 2019 TİS görüşmeleri de çare olmadı.

Daha önce TİS görüşmelerinin işaret edildiği taşeron işçi mağduriyetleri için bu görüşmelerden olumlu bir karar çıkmazken, ümitler gelecek yıla sevk ettirildi.

Kamu Personeli ve Kamu İşçisi İçin Taşeron Tarifesi

2019 TİS gündeminde önemli kazanımlar elde edileceği inancı ile çıkılan yolda hem kamu işçisi hem de memur için sendikaların attığı mutabakat imzaları tatminkar olmadı. Memur ve kamu işçisi bu süreçte, taşeronlar için imzalanan cüzi artışlar ile uzlaştırılmış oldu.

2018 enflasyon rakamları TÜİK tarafından yüzde 26 olarak ilan edilmesine rağmen  taşeronlar için verilen yüzde 4+4 oranındaki maaş artışlarının yaşattığı mağduriyet, kamu işçisi için de bu yılın benzer olayı olabilir uyarıları yapılıyor.

Taşeronlar Dinlenmezken, Aynı Tarife Kamu Personeli ve Kamu İşçisine Verildi

Süreç içerisinde yaşanan mağduriyetlerden dolayı taşeronlar maaşları için verilen 4+4 zammın bir sorun olduğunu dile getirmeye devam ediyordu. Söz konusu mağduriyet devam ediyor olup, 2019 TİS görüşmelerinden memurlar için aynı rakam olan 4+4 ve 2021 yılı için de geçerli olmak üzere 3+3 oranında zam verildi. 

Ayrıca kamu personeli için de sorunlu bir dönemin başlangıcı olarak lanse edilen ve 2020 yılından itibaren geçerli olacağı üzerinde uzlaşmaya varılan zam oranı ise 3+3 olarak kayıtlara geçti.

Taşeronlar ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için tıklayınız.

Kamu Personeli ile ilgili yaşanan gelişmelere erişebilmek için tıklayınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.