1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kamu Personeline 1958 TL Ek Ödeme
Kamu Personeline 1958 TL Ek Ödeme

Kamu Personeline 1958 TL Ek Ödeme

Kamu personellerin görev aldıkları faaliyet ve projeler kapsamında ödemelerinin yapılacağı rakam belli oldu.

A+A-

Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet veren ve çeşitli organizasyonlar ve projelerde görev alan kamu personellerinin, bu çalışmaların akabinde vadedilen ve hak ettikleri meblağ olan ek ödeme tutarlarına ilişkin rakamlar hesaplandı.

Özellikle kanun metninde yer alan ve hem bağlayıcı hem de kapsayıcı olarak belirlenen hükümler uyarınca kamu personellerinin bu organizasyonlara katılmalarının ardından ek ödeme almamaları bir usulsüzlük olarak tanımlanmakta ve personellerin bu ödemeleri tahsil etmesi kanuni bir hak olarak sunulmaktadır.

Kanun maddeleri uyarınca ve bakanlık faaliyetleri bazında yapılan proje görevlendirmeleri için bir örnek olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından sanayi alanındaki araştırma,geliştirme, yenilikçilik ve girişimcilik faaliyetleri ile teknolojik gelişmeleritakip etmek, desteklemek ve teşvik etmek amacıyla sanayi kuruluşları, üniversiteler,araştırma merkezleri ve enstitüler ile işbirliği yaparak bu kurumların teknolojik araştırma ve geliştirmeye aktif katılımını sağlamak amaçlı yapılan program örnek gösterilebilir.

İlgili projeler için 4.11.1981 tarihli 2547 sayılı maddesince Yükseköğretim Kanununun 38 inci maddesine göre öğretimelemanları ve diğer kamu görevlileri ile kamu görevlisi olmayan alanında uzman diğer kişiler görevlendirilebildiği açıklanmaktadır. Bu görevlendirmeler için ek ödeme sınırlılıkları ise resmi maaşın en fazla 5 katı olarak ilan edilmektedir. Ayrıca bu örnek için 6245 sayılı Harcırah Kanununa göre harcırah ödenmediği de belirtilmektedir.

7176 sayılı kanuna göre kapsayıcı olan ve bakanlıkların projelendirmelerinde görevlendirilmiş olan kamu personellerinin ek ödeme meblağları ise 15000 ek gösterge rakamı baz alınarak hesaplanıyor olup; bu örnekte öğretim elemanlarının kapsandığı hesaplama için memur katsayı çarpanı olan 0,130597 sayısı ile çarpılarak hesaplanan 1.958 TL rakamı, ek ödeme ücreti olarak belirlenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.