Kamu Personelinin Becayiş Talebine İdare Mahkemesi Reddi

Kamu Personelinin Becayiş Talebine İdare Mahkemesi Reddi

Kamu personellerinin aynı görevde bulunmaları hallinde karşılıklı görev yaptığı “becayiş hakkı” ile ilgili olarak İdare Mahkemesi, memurları üzen bir karara imza attı.

Türkiye genelinde bir özlük hakkı olarak kamu personellerine sunulan ve özellikle çalışılan şehir yaşamak zorunda kalınan şehir arasında farklılık yaşanması durumunda kamu personellerinin tercih ettiği bir sosyal hak olan “Becayiş Hakkı” kapsamında emsal karar verildi.

Kararı veren İdare Mahkemesinin muhatapları Sağlık Bakanlığı’na mensup olarak kamu hizmeti veren iki sağlık personeli olup, davacı taraf ise bizzat Sağlık Bakanlığı oldu ve İdare Mahkemesi söz konusu davada, davacıyı haklı buldu.

Dava konusu olarak gösterilen vakıada ise; iki kamu personelinin becayiş talebi sonrasında, Sağlık Bakanlığı’nın ilgili iki personelin aynı işi yapmadıkları gerekçesi ile becayiş haklarının bulunmadığını iddia etmesi üzerine gelişti.

Söz konusu dava Konya İdare Mahkemesi’nde görülürken; 657 sayılı Devlet Memuru Kanununun 73. Maddesinde yer alan; “ … atama taleplerinin kabul edilmesi yetkili amirin takdirine bırakıldığı gibi söz konusu talepler üzerine atamanın yapılması suretiyle her kurumda mutlak bir şekilde uygulanacağı yönünde kesin, emredici bir düzenlemeye yer verilmemiştir." Maddesi referans alındı ve mahkeme becayiş talebini reddeden emsal karara imza attı.

Sağlık Bakanlığı'nın ilgili dava konusunda öne sürdüğü iptal talebi sebebi olarak ise; bakanlık bünyesinde hizmet veren kamu personellerinin birisinin maaş biriminde diğerinin ise engelli rapor biriminde çalışması, şeklinde sunulmuştur.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.