1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kamu Personelinin Görevden Uzaklaştırılmasına İlişkin DPB Görüşü
Kamu Personelinin Görevden Uzaklaştırılmasına İlişkin DPB Görüşü

Kamu Personelinin Görevden Uzaklaştırılmasına İlişkin DPB Görüşü

Sözleşmeli kamu personelinin görevden uzaklaştırılmasına ilişkin olarak Devlet Personel Başkanlığı tarafından görüş yazısı yayımlandı.

A+A-

Sözleşmeli Personel Nasıl Görevden Uzaklaştırılır?
Devlet Personel Başkanlığı 24547073-450.01-E sayılı Mütalaa konulu resmi yazı ile sözleşmeli personelin görevden uzaklaştırma durumu incelendi. Verilen görüş yazısı memurlar ve idareciler aydınlatıcı olacaktır. 

Devlet Personel Başkanlığı ilgili yazısına göre 657 sayılı DMK kapsamında 4/B statüsünde çalışan personeller yasal mevzuata göre görevden uzaklaştırılamaz. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışmakta olan sözleşmeli kamu personeli görevden uzaklaştırılmıştır. Konu hakkında DPB 7 Kasım 2016 tarihli ve 24547073-109.01-E.6555 sayılı yazıyı yayımlamıştır. Bu personellerin sözleşmesinin askıya alınması suretiyle görevden uzaklaştırılabilirler. Ancak ''Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar''da sözleşmenin askıya alınması düzenlenmemiştir. Bu yüzden DMK’nın görevden uzaklaştırma hükümleri kıyasen uygulanabilir mi?

Bu soruya DPB tarafından verilen yanıt ile sözleşmeli personel hakkında açığa alma hükümlerinin mevcut olmadığı ve DMK’nın ilgili hükümlerinin kıyas yoluyla uygulanamayacağı belirtilmiştir. Sözleşmeli personellerde sözleşmeyi askıya almak gerektiği belirtilmiştir. Aynı mali yıl içinde sözleşmesi askıya alınan ve yeniden iade edilen personel için yeniden sözleşme yapmaya gerek yoktur. Ancak aynı mali yıl içinde göreve iade olmazsa yeniden sözleşme yapmak gerekir. 

Göreve iade edilmeyen ve sözleşmesi feshedilen personeller idare mahkemesi yoluyla göreve iade edilirse yeniden sözleşme yapmak gerekir. Sözleşmenin askıda olduğu sürelerdeki sigorta için SGK’dan görüş alınmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum