1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Kamu Personelinin Sorumlulukları Artıyor
Kamu Personelinin Sorumlulukları Artıyor

Kamu Personelinin Sorumlulukları Artıyor

Önümüzdeki yılbaşında çıkarılacak olan kararname ile kamu kurumlarına standartlar getirilecek ve kamu personeli bu standartların dışına çıkamayacak.

A+A-

İdarelerin Görev Alanları Net Bir Şekilde Ayrılacak
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemin birinci yılının dolması ile analizler de yapılmaya başlandı. 1 Ocak 2020 tarihinde çıkarılacak olan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi için hazırlıklar başladı. Bu kararname ile kamuda pek çok yenilik yapılması amaçlanıyor. Bunun için kurumlardan görüş istendi. Alınacak görüşler değerlendirilerek hizmetlerin hızlandırılması amaçlanıyor. Kamudaki iş ve işlemlerin hızlanması, kamu kaynaklarının daha etkin, verimli kullanılması için çalışmalar yapılıyor. İdarelerin daha şeffaf çalışması ve hesap verilebilirliğinin arttırılması bekleniyor. İşte bu amaçların hayata geçmesi için tüm idarelerden görüş istendi. Verilen cevaplar kapsamında ise kararname taslağı oluşturulacak.

Yapılan yenilikler ile kamu hizmetinin kısa sürede, kolay yoldan ve düşük maliyetli olarak sunulması amaçlanıyor. Bunun için de dijital ortamdan destek alınacak. İdarelerin görev alanları net bir şekilde belirlenecek. Böylece işin birbirine paslanması yerine, yetkili ve görevli idarece hemen çözülmesi amaçlanıyor. 

Kamu Personeli Daha Dikkatli Olmalı
Kararnamede gelen yeniliklerden biri de vatandaşın başvurularına en geç 30 gün içinde cevap verilmesi olacaktır. Bunun sağlanması için ortak bir veri tabanı oluşturulacak ve bilgiler buraya aktarılacak. Herhangi bir bürokratik sürece maruz kalınmadan bilgiye erişilecek. Diğer yandan vatandaşın kişisel verilerinin korunmasına özen gösterilecek. 

Tüm kamu kurumlarının uyması için hizmet standardı ve iş akış şeması hazırlanacak. Her kamu kurumu bu standartlara uygun hizmet sunacak. Eğer bu kurallara uyulmazsa personel hakkında disiplin işlemleri uygulanabilecektir. Üst yöneticiler ve amirler denetim yükümlüğünü yerine getirecektir. 

Söz konusu düzenlemelerin hayata geçmesi ile memurlar ile vatandaş arasındaki ilişki de kurallara bağlanacaktır. Bu kurallar dahilinde memur hizmet sunarken, vatandaş öngörülebilir şekilde hizmet alacaktır. Hizmetin ulaşmasında gecikme olması halinde başvuru yollarını kullanabilecektir. Personellerin ihmali varsa onlar hakkında da disiplin işlemleri uygulanabilir. 

İdarelerin görüşlerinin alınmasının tamamlanması üzerine söz konusu kararname 1 Ocak 2020’de çıkacaktır. Bu tarihten sonra ise idarenin işleyişi daha etkin, verimli ve hesap verilebilir olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.