1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Kamu Personelleri Maaş Farkını Ne Zaman Alacak
Kamu Personelleri Maaş Farkını Ne Zaman Alacak

Kamu Personelleri Maaş Farkını Ne Zaman Alacak

Toplu sözleşme görüşmeleri sonunda hakem kurulu tarafından verilen karara göre kamu personeli 2020 Ocak ayı içerisinde maaş farklarını alacak.

A+A-

Kimlerin Maaşları Arttı?
Ağustos ayı içerisinde toplu sözleşme görüşmeleri gerçekleştirildi. Ancak bu görüşmelerde sendikalar ile hükümet arasında uzlaşma sağlanamadı. Bu nedenle hakem kuruluna başvuruda bulundu. Hakem kurulu ise hükümetin teklifini aynıyla kabul etti. Son kabul edilen hali ile kamu personeli maaşlarına 2020 için %4+4 2021 için ise %3+3 zam yapılması kararlaştırıldı. Bunun yanı sıra enflasyon farkı ödemesi yapılması da karar alındı. 

Bazı meslek gruplarının tazminat oranlarına da ilave zam yapılacak. Bu meslek gruplarının arasında tabipler başı çekiyor. Tabiplerin ek ödemeleri %12 oranında artış gösterecek. İtfaiye şoförü ile zabıta müdür yardımcısı olarak görev yapanların tazminatlarında da 5 puanlık bir artış yapılacak. Yapılan tüm bu zamlar ile birlikte maaşlarda ortalama üst sınır 14 bin 342 liraya ulaşmış olacak. Ayrıca 2013 yılında kadroya alan sözleşmeli personellerin 5 yıllık süreleri de dolduğu için toplu sözleşmeden çıkarıldı. 

Sözleşmeli personellerin ve memurların maaşlarına ilave olarak eklenecek olan maaş farkları 1 Ocak ile 14 Ocak 2020 arasında hesaplara yatırılacak. Türk Kamu-Sen ise yapılan bu zamlar karşısında tepki gösterdi. Zira Hakem Kurulu doğrudan hükümetin teklifini onayladı. Memurlar ve sendikalar bu durum karşısında kısmi olarak eylemler de düzenledi. Ancak eylemler sınırlı sayıda kaldı ve zam görüşmeleri bu sayede neticelenmiş oldu. Bundan sonra 2 yıl boyunca belirlenen zam oranlarınca zam yapılacak ve ilave bir ekleme söz konusu olmayacak. Çok büyük bir ihtimalle verilen zamlar enflasyon oranı altında kalacağı için yapılacak olan zamlar zam değil enflasyon güncellemesi olarak kayıtlara geçmiş olacak. 

Toplu sözleşme görüşmelerinde Hakem Kurulu sonrasında verilecek herhangi bir hüküm bulunmuyor. Dolayısıyla memurlar bu sene bu zam oranlarına razı olmak durumunda kalacaklar. Ekonomide yaşanan dalgalanmaların bu duruma neden olduğu da düşünülüyor. Memurlar ve emekliler bu durumdan memnun olmasalar da yapacak başka bir şeyleri bulunmuyor. Pek çoğu ise hayatlarını zorlukla idame ettirdiklerini ifade ediyorlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.