Kamu Sen 3600 Ek Gösterge 4 Meslekle Sınırlandırılmamalı

Kamu Sen 3600 Ek Gösterge 4 Meslekle Sınırlandırılmamalı

Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Meclis’e sunulacak 3600 ek gösterge düzenlemesi için sadece 4 meslek ile sınırlandırılmaması gerektiğini belirtti.

Yeni Çalışma Yapılıyor
Başta hükümet olmak üzere pek çok parti tarafından 24 Haziran seçimleri öncesinde vaat edilen 3600 ek gösterge düzenlemesi TBMM’ye sunuldu. Ancak halen daha teklifin yeteri kadar olgunlaşmadığı pek çok kesim tarafından ifade ediliyor. Bu hususlardan birincisi sadece 4 meslek ile sınırlı kalmasıdır. Pek çok meslek grubunun 3.600 ek göstergeye sahip olmadığı bir ortamda sadece 4 mesleğin seçilmesi adaletsizlik oluşturacaktır. Öyle ki 3.600 ile 3.600’ün altındaki göstergeler arasındaki ücret farkı 600 liranın üzerine çıkmaktadır. Bu da ciddi bir fark anlamına gelmektedir. 

Bu adaletsizliğin giderilmesi için özel hizmet tazminatı oranlarında yeni bir düzenleme yapılması planlanıyor. Bu tazminatlar ek göstergeye bağlı olduğu için aradaki farklar ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. 

Piyasaları Da Rahatlatacak 
Kamu-Sen Genel Başkanı’na göre memurlara verilecek olan zam piyasayı da rahatlatacak. Nitekim zamlar bireysel tüketimi artıracak ve piyasada var olan durgunluğun da önüne geçilmiş olacaktır. Ayrıca yaşanan yüksek enflasyonun memur maaşlarının da erimesine neden olduğu için verilecek olan zamlar büyük öneme sahiptir. Bu konuda sendika ve muhalefet partilerinin talepleri devam ederken iktidar partisinin ne gibi bir karşılık vereceği henüz bilinmiyor. Tasarı Meclis’te görüşülürken bu durum daha da netlik kazanacaktır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.