1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kamu-Sen’den Ramazan Ayı İçin Enflasyon Zammı Teklifi Geldi
Kamu-Sen’den Ramazan Ayı İçin Enflasyon Zammı Teklifi Geldi

Kamu-Sen’den Ramazan Ayı İçin Enflasyon Zammı Teklifi Geldi

Memurların merakla takip ettikleri enflasyon rakamları ile ilgili gelişmeler için Kamu-Sen sendikasından zam teklifi yapıldı.

A+A-

Milyonlarca memuru ilgilendiren ve enflasyon karşısında eriyen maaşların yerine memurların ve personellerin daha sıhhatli koşullarda yaşaması gerektiğine vurgu yapan bir açıklamayı son olarak Kamu Sen sendikası ifade etti.

Ramazan ayı münasebeti ile standart olan mutfak giderlerinin artmasının ve geleneksel olan iaşelerin devam edebilmesi için ekstra gelire ihtiyaç olduğu vurgulanırken; bu durumun dışında ayrıca enflasyondan dolayı alınan maaşlarından her hecen ay eridiğinde dikkat çekildi.

KAMU-SEN’in her sene Ramazan ayı için özel olarak hazırlattığı iftar yapma bedelinin hesaplanmasına yönelik çalışmayı bu sene de Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi birimleri hesapladı ve kamuoyunun bilgisine sundu.

Bir kişi için aylık 670 liraya ihtiyaç duyulduğu belirlenirken; dört kişilik bir aile üzerinden yapılan hesaplamaya göre baz alınan ailenin günlük asgari 92 liraya ihtiyaç duyduğu tespit edildi. 

Bu yıl 29 gün sürecek olan Ramazan ayının bu hesap ile dört kişilik bir aileye aylık mutfak maliyetinin 2,683 tl olduğu ve mevcut maaşlarla bile bu masrafların karşılanmasının güç olduğuna dikkat çekildi.

Çözüm olarak KAMU-SEN’in sunduğu teklife göre; Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından bu ay için ödenecek maaşların bu enflasyon oranından yararlandırılmasını ve ilk fırsatta var olan enflasyon rakamlarının, memur maaşlarına zam olarak yansıtılması gerektiği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.