1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kamu Vicdanını Rahatsız Eden Önemli Sorunlar Nelerdir
Kamu Vicdanını Rahatsız Eden Önemli Sorunlar Nelerdir

Kamu Vicdanını Rahatsız Eden Önemli Sorunlar Nelerdir

Kamu kurum ve kuruluşlarında önemli bir sorun olan başvuru işlemleri ve şartlarının dışında, kamu vicdanını yaralayan başka sorunlar da bulunmaktadır. Detaylar haberimizde…

A+A-

Türkiye genelinde kamu personeli olarak mesleki hayatlarına ve gelecekteki kariyerlerine devam etmek isteyen vatandaşların tamamı birçok kabul onayı, başvuru şartı ve özel kriterlere tabi tutularak mağduriyet yaşıyor.

Kamu personeli olabilmek için elzem bir durum olan eğitim, sınav, mesleki nitelik, deneyim gibi konular dahilinde birçok kıstas ile mukayese edilen vatandaşlar, birçok durumda ise öznel konulara karşı mağlup oluyor.

Bahsi geçen ve kamu vicdanında olumsuz yer edinen belli başlı üç farklı sorunu tespit edebilmek mümkün.

Bu sorunlardan ilki için bir KPSS probleminden bahsedebiliriz. KPSS için her kamu personelinin tabi tutulduğu bir merkezi sınav sistemi olarak özet vermek yanlış olmayacak olsa da her vatandaş için talep edilmesi her unvan için uygun olmayabiliyor.

İşin niteliği ve mesleki kabiliyetin ön plana alınmadığı ve sadece yazılı test sınavı ile kamu personeli olunduğu bir sistemde, her yıl yüzlerce kamu personeli adayı mağduriyet yaşıyor.

Bir diğer sorunu ve mağduriyeti ise hayalleri doğrultusunda öğretmen olmak isteyen öğretmen adayları yaşamaktadır.

Her yıl binlerce verilen mezundan sadece belirli sayıda alımların yapılması, geçmiş yıllardan itibaren biriken atanamayan öğretmenlerin var olması gibi sorunlardan sonra bir de alımların yapılacağı sayının 3 katı kadar mülakata öğretmen adayı davet etmek, çağrılan her üç kişiden ikisinin olumsuz sonuç alması demek anlamına geliyor.

Bu durumda ise seçilen ya da başarılı olan adayların arasında özellikle siyasi referansı kuvvetli olanın başarılı olarak addedildiği gibi bir iddia ve kanaat ortaya atılıyor. Bu sorunlara mahal vermemek adında Bakanlığın ilgili yönetmelikte değişiklik yapmasının uygun olacağı düşünülüyor.

Son olarak ise başlıca sorunlardan olan ve kamuda hemen herkesi rahatsız eden; konu ikramiye üzerinden gelişiyor. 

Kamuda hizmet verirken Vatana ihanet, tecavüz vb. yüz kızartıcı suçlar nedeniyle memuriyetlerinde işlem yapılan ve kamu personeli olmaktan çıkartılan kişilere, maddi yükümlülük olarak bu suçlar işlendikten sonra ikramiye verilebilen istisnai durumların olması, kamu nezdinden çözüme muhtaç ve elzem sorunlar listesinde önemli bir yer ediniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.