Kamuda çalışan taşeronlara en az 4000 TL maaş

Kamuda çalışan taşeronlara en az 4000 TL maaş

Kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermeye devam eden taşeronlar için 4 bin TL maaş talep ediliyor. Son yıllarda 4+4 zam alan taşeronların maaşları asgari ücretin altında kalıyor. 2020 TİS’ten beklentiler büyük! İşte detaylar…

Türkiye Cumhuriyeti genelinde yoğun bir şekilde özel iştirakler aracılığı ile kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermeye devam eden taşeronlar için yaşanan maddi ve özlük hakkı sıkıntıları devam ediyor.

Yapılan araştırmalar ve açıklanan verilere göre ağır iş yükünün önemli bir bölümünü üstlenen taşeronlar için yıllardır talep edilen müreffeh maaş talepleri henüz karşılık bulmuş değil. Uzun süredir zam görüşmesi bekleyen taşeronlar bu sene itibari ile maaşlarının yaşanılabilir bir seviyeye yükseltilmesini talep ediyor.

Asgari Ücretin Altında Kalıyor

Yapılan çalışmalar ve alınan kararlar neticesinde daha önce uzlaşı sağlanan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) maddeleri uyarınca yılda 4+4 oranında zam alan ve buna rağmen maaşları asgari ücretin altında kalmaya devam eden işçilerin olması ile birlikte; söz konusu durumun gerçekleşmesi halinde en düşük işçi ücretinin de asgari ücret seviyesine yükseltilmesi yönünce karar alınmıştı.

İşçi sözcüleri ve uzmanlar tarafından üzerinde durulan nokta ise; zam yapılmasına rağmen asgari ücretin altında bir seviyede maaş ile hizmet veren taşeronların varlığının devam ediyor olması. Uzun süredir yaşama standartlarından uzak bir seviyede hizmet vermeye devam eden taşeronlar için asgari ücretin üzerinde bir baraj maaş talebinde bulunuluyor.

En Az 4 Bin TL Maaş Talebi!

2020 yılı TİS görüşmeleri öncesinde kamuoyu yoklaması yapan yerel araştırma şirketleri tarafından, taşeronlar için verilecek olan maaşların miktarı soruluyor. Katılımcıların yüksek oranı; halihazırda sunulan maaşların yetersiz olduğu konusunda hem fikir olurken; taşeronlar için 2020 TİS görüşmelerinden asgari 4 Bin TL maaş üzerinde uzlaşı sağlanması gerektiği ve bu yönde taleplerin yinelendiği açıklanıyor.

31 Ekim 2020 tarihinde son erecek olan TİS maddelerinin revizesi için aynı tarihte karara bağlanmak üzere TİS görüşmelerinin yapılacağı öngörülüyor. İşçiler yetkili mercilerden öncelikli olarak özlük hakkı ve maddi kaynaklar konusunda destek bekliyor

Taşeronlar hakkındaki gelişmelere sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
40 Yorum