Kamuda çok önemli yenilikler hayata geçirilecek

Kamuda çok önemli yenilikler hayata geçirilecek

Kamuda vatandaşlara hizmet veren devlet dairelerinde hem somut hem de teknolojik donanım anlamında çok önemli yenilikler geliyor. İlerleyen günlerde devlet arşiv veri merkezi, dijital dönüşüm ofisi, Kamu-net ve insan kaynakları ofisinde dev yenilikler ola

Kamu kurum ve kuruluşları çağa ayak uydurmak donanım ve yeterlilik elde etmek için kapsamlı yenilik devlet dairelerini bekliyor. Belgelerin saklanmasından dijital dönüşüm ofisine, insan kaynakları ofisinden Kamu-net güncellemesine birçok yenilik için gün sayılıyor.

Devlet arşiv veri merkezi yeniliğinde kamu kurum ve kuruluşlarınca üretilmiş önemli belgeler burada saklanacak. Gerekli görüldüğü takdirde yetkililer bu belgelere ulaşabilecek. Ulusal Yapay Zeka Stratejisi ile devlet kurumlarındaki veri uygulamaları yapay zekalar ile yönetilecek ve bu strateji devlet arşiv veri merkezinde kullanılacak.

Dijital dönüşüm ofisi kamu güvenliği açısından son yıllarda çok önemli bir görevli üstlenmektedir. Siber güvenlik konusunda güven elde etmek için ulusal veri sözlüğü kurulacak. Bu uygulama ile kurumlararası veri paylaşım terminoloji birliğini ve kurumlar ile uygulamalar arası entegrasyonu sağlayacak.

Kamu-net uygulaması ile bilgi ve belge karmaşası büyük oranda azaltıldı. Dijital Türkiye Platformu ile kırtasiyecilik anlayışına son verilerek hizmet başına düşen ortalama belge sayısı bu uygulamadan önce 3,8 iken, yapılan çalışmalarla talep edilen ortalama belge sayısı 0,34'e seviyelerine düşürüldü.

Bu sayının ilerleyen dönemlerde daha da düşürülmesi gündeme gelmektedir. Cumhurbaşkanı kararnameleri de bu projeyi destekler niteliktedir. "Sıfır belge politikası" çalışmalarında, Cumhurbaşkanlığının yayımladığı kararla 41 yönetmelik ve 13 tebliğde değişiklik yapıldı. Böylelikle 111 süreçte sadeleşme sağlanarak belge talebinde azaltılmaya gidildi.

İnsan kaynakları ofisi cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminde insan gücü istihdamını artırmada önemli görevler üstlendi. Kamu kurumlarında modern insan yönetimi için çeşitli çalışmalar yürütüldü. Bu çalışmalarla 2018'de 53 olan üniversite bünyesinde bulunan Kariyer Merkezlerinin sayısı Kasım 2019 itibarıyla 172'ye ulaştı.

Üniversitelerin mezun profilini oluşturmak ve iş gücü piyasası performansını değerlendirip gençlere istatistiki veriler çıkarmak amacıyla YÖK ve Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınan çalışan bilgileri neticesinde 4 milyona yakın mezunun verileri ile eşleştirilerek Üni-Veri Projesi hayata geçirilmiş oldu.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum