1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Kamuda İki Farklı Sözleşmeli Kadro Türü Oluştu
Kamuda İki Farklı Sözleşmeli Kadro Türü Oluştu

Kamuda İki Farklı Sözleşmeli Kadro Türü Oluştu

Kanunlaştırılan KHK ile oluşturulan sözleşmeli statü ile 4/B’li olan sözleşmeliler nedeniyle bakanlıklarda iki tür sözleşmeli personel türü oluştu.

A+A-

Kamuda Tayin Hakları Farklılık Arz Ediyor
Sağlık Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığında iki farklı sözleşmeli personel bulunuyor. Bu iki türdeki personellerin hakları da farklılık arz ediyor. Aynı işi yapmalarına rağmen sahip oldukları mali ve sosyal haklar farklılık gösteriyor. Yapılacak olan düzenleme ile sözleşmeli personeller tek bir çatı altında toplanmalıdır. 

Sağlık Bakanlığında çalışan 4/B'li personelin 3 yıl süreyle başka yere atanma hakkı yoktur. Bu kapsamdaki personelin eşi de aile birliği mazeretinden yararlanamayacaktır. Bulunduğu ilde 1 yıl görev yapan kişiler, vizeli pozisyon olması halinde eş durumu tayini isteyebilir. Bu durumda hizmet ihtiyacı fazla olan yerde eşler birleştirilebilecektir. 

Diyanet İşleri Başkanlığında çalışan 4/B'li personel de 3 yıl süreyle başka bir yere atanamayacaktır. 3 yılın tamamlanması halinde din hizmetleri sınıfı kadrosuna atanırlar ve1 yıl daha geçince istedikleri yere tayin hakları doğacaktır. Yani 4 yılın dolması halinde tayin hakkı elde edebilirler. Sağlık mazereti dışında mazeret hakları da yoktur.

Görüldüğü üzere yukarıdaki iki tür sözleşmeli personelin her ikisi de sözleşmeli olarak anılsa da hakları farklıdır. Diyanet işleri başkanlığında 2018 öncesi alınan personeller KHK’lı sözleşmeli personeldir. Sağlık bakanlığında 2016 öncesi alınan personeller 4B’lidir. Her ikisi de sözleşmeli olmasına rağmen iki farklı pozisyon oluşmuştur. Yapılacak olan düzenleme ile bu ayrıcalık ortadan kaldırılmalıdır.

Eşitlik Sağlanmalıdır
Yukarıda haklarını anlattığımız üzere Sağlık Bakanlığı sözleşmeli personellerinin durumu Diyanet işleri Başkanlığı sözleşmeli personellerinden daha iyidir. 4B’li sözleşmeli personeller 1 yılın dolması ile tayin hakkına kavuşurken, KHK’lı sözleşmeli personeller tayin hakkı için 4 yıl beklemek zorundadır. İşte bu eşitsizliğin giderilmesi için tüm bu personellerin 4B’li olarak aynı çatı altında toplanması gerekir. Böylece aynı işi yapan personeller arasındaki farklılıklara son verilecektir. Anayasal güvence altında olan eşitler arası adalet ilkesi de hayata geçecektir. İlgili mevzuat değişiklikleri yapılarak yasal zemin sağlanmalıdır ki bundan sonra atananlar da mağdur olmasın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.