1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Kamuda Personel Planlaması Yeniden Yapılacak
Kamuda Personel Planlaması Yeniden Yapılacak

Kamuda Personel Planlaması Yeniden Yapılacak

2020 ve 2022 yılları arasında uygulanacak orta vadeli program kapsamında İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi kurulacak. Hali hazırda bazı kurumlarda performans sistemi uygulanmaktadır. Ancak bu sistem nesnel değerlendirmelerden vareste kaldığı için istenilen

A+A-

İş Tanımı Yapılacak
Kamu personellerinin iş tanımları ile ilgili olarak net bir tanımlama bulunmuyor. Bu nedenle uygulamada hataları aksaklıklar ve yanlışlar yapılıyor. İşte bunun önüne geçmek ve kamu personellerinin daha etkin bir şekilde hizmet verebilmelerini sağlamak için İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi kurulacağı Resmi Gazete’de yayınlanan orta vadeli programda yer aldı. 

Uzunca bir süredir vaat edilen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bu konu hakkında gerçekten bir adım atılıp atılmayacağı merakla bekleniyor. bu planlama ile birlikte norm fazlası personeller de yeniden tespit edilecek. Bu sayede nerede personel ihtiyacı var ise oraya yönlendirme yapılacak. Böylelikle kamu kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılması da sağlanmış olacak. 

Norm çalışması yapılması ihtiyaç duyulan personel sayısını da net bir şekilde ortaya koyacaktır. Bu kapsamda personel alımları da daha sağlam bir zeminde gerçekleştirilecektir. 

Yetkinlikler Yeniden Belirlenecek
İş tanımı yapılması ile birlikte o işin gerektirdiği nitelikler de yeniden belirlenmiş olacaktır. Bu sayede liyakate daha çok dikkat edilmesi sağlanacak ve daha kalifiye personellerin memur olmaları sağlanacaktır. 

Kurulacak İnsan Kaynakları Yönetim Sistemi’nin en önemli işlevlerinden bir diğeri de başarılı personellerin ödüllendirilmesi olacak. Hali hazırda memurların performanslarının pek de önemi bulunmamaktadır. Başarılı olan personel de başarısız olan da aynı maaşı almaktadır. Bu ise başarılı olan personellerin motivasyonunu düşürmekte ve onları da verimsizleştirmektedir. Fakat performans sistemine geçilirse bu durumda daha iyi sonuçlar elde edilmesi mümkün olabilecektir.

Hali hazırda bazı kurumlarda performans sistemi uygulanmaktadır. Ancak bu sistem nesnel değerlendirmelerden vareste kaldığı için istenilen sonucun elde edilmesini engellemektedir. Getirilecek yeni sistemde somut veriler üzerinden bir değerlendirme yapılması daha isabetli sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır. Bu konuda yerleşik bulunan teamüllerin de çiğnenmesi gerekecektir. İşte bu nedenle zor bir görevin yöneticileri beklediğini söyleyebiliriz. Fakat bu anlayışın yerleşmesi durumunda kamu yüksek verim elde edeceği gibi aynı zamanda tasarruf da sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.