1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Kamuda Personelleri Hangi Hallerde 24 Saat Esasına Göre Çalışabilir?
Kamuda Personelleri Hangi Hallerde 24 Saat Esasına Göre Çalışabilir?

Kamuda Personelleri Hangi Hallerde 24 Saat Esasına Göre Çalışabilir?

Kamu personellerinin mesai kavramı genellikle 8-5 olarak nitelense de ihtiyaç halinde 24 esasına göre çalıştırılmaları mümkündür. Kurum bu talebi 60 gün içinde reddeder ya da cevap vermezse İdare Mahkemelerine dava açmak mümkündür.

A+A-

Kamu Görevlisinin Vardiyalı Çalışması
Kamu personeli genellikle sadece hafta içi 5 gün mesai yaparlar. Mesai saatleri ise genellikle sabah 8 ve akşam 5 olarak düzenlenir. Polis, asker, sağlık görevlisi gibi meslek grupları ise nöbet usulü ile çalışmaktadır. 24 saat esasına göre vardiyalı olarak görev yaparlar. İşte bu mesai kavramları DMK m.101 hükmü gereğince kurum tarafından düzenlenir. Çünkü ilgili maddeye göre günün 24 saati boyunca devam eden hizmetlerde çalışan devlet memurları 24 saat esasına göre çalışır. Çalışma saatlerini ise personellerin kurumu düzenler. 

Görev tanımı net ve mesai kavramı belli olan kesimlerin yanı sıra bazı personellerin mesai kavramı değişiklik gösterebilir. Hafta içi 8-5 çalışan personellere ihtiyaç halinde vardiya yazılabilir mi?

Kamu görevlilerinin mesai saatleri çalıştıkları kurum tarafından belirlenmektedir. Fazla mesai ve nöbet ücretlerinin ödenmesi kaydıyla kurumlar ihtiyaca göre düzenleme yapabilir. Hamile ya da engelli personellere nöbet yazılmaması gibi haklar kurumlar tarafından gözetilerek vardiyalar oluşturulmalıdır. Kamu görevlilerinin bu tür haklarına saygı duyulduğu sürece 24 saat esasına göre çalıştırılmalarında herhangi bir yasal engel yoktur. 

Kurum 24 saat esasına göre çalıştırıyor ancak fazla mesai ve nöbet ücreti gibi hakları ödemiyorsa öncelikle kuruma yazılı başvuru yapılarak bu hakları talep etmek gerekir. Kurum bu talebi 60 gün içinde reddeder ya da cevap vermezse İdare Mahkemelerine dava açmak mümkündür. 

Kanunsuz Emir
Kamu görevlilerinin üstü tarafından mesai saatleri iletilecektir ve bu amirin emri hükmündedir. Memur, amirin emrini yerine getirme yükümlülüğü altındadır. Bunun tek istisnası kanunsuz emir halidir. Amirin emri yasaya aykırı ise memur yerine getirmez. Amir emrinde ısrar ediyorsa yazılı olarak memura bildirir. Memur bu emri yerine getirdiği takdirde sorumlu olmayacaktır. Ancak konusu suç teşkil eden emirler için hem amir hem de memur sorumlu olur. Görüldüğü gibi amirin mesai saatlerini değiştirmesi bu kapsama girmeyecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.