Kamuda Taşeron Çalışmaya Devam Eden İşçilere Kadro Yeniden TBMM'de

Kamuda Taşeron Çalışmaya Devam Eden İşçilere Kadro Yeniden TBMM'de

Kamu kurum ve kuruluşları ile KİT'lerde Özel bütçeli idarelerde, kooperatiflerde an az 6 ay çalışan taşeron işçilere kadro konusu yeniden TBMM gündemine geliyor. İşte taşeronlara kadroyu içeren kanun teklifi tam metni ve tüm detaylar.

Aralık 2020 sonu itibarıyla 375 sayılı KHK’da değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna yeniden geldi. İşte kanun teklifi ile istenenler ve kamuda taşeron çalışmaya devam eden işçilerin talepleri.

Kamuda Taşeron Çalışmaya Devam Eden İşçilere Kadro

TBMM’ye gelen kanun teklifi ile kamu kurum ve kuruluşları, kamu idareleri, kamu iktisadi teşebbüsleri, özel bütçeli idareler ile kanunla kurulmuş birlik ve kooperatiflerde en az altı ay çalıştırılan taşeron işçilerin belirli koşulları sağlamaları kaydıyla sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmeleri talep ediliyor.

taseronlar.jpg

Taşeron Kapsamına Alınmayan Çalışanlar

24 Aralık 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile taşeron işçilere yönelik düzenleme yapılmıştır. Bu düzenleme ile binlerce taşeron işçinin sürekli işçi kadrolarına geçirildiği açıklanmıştır. Ancak yapılan düzenleme taşeron işçilerin tamamını kapsamamıştır. Kapsama alınmayan taşeronların başında pandemide insanüstü çaba harcayan sağlık kurum ve kuruluşlarında MR, Tomografi gibi görüntüleme hizmetlerinde çalışan radyoloji teknisyenleri ve teknikerleri ile radyoloji sekreterleri gelmektedir.

Tüm şartları taşıdıkları halde ihalelerin yaklaşık maliyeti içinde personel gideri yüzde 70'in altında olduğu gerekçesiyle birçok bakanlık ve kurumda çalışan taşeron işçilere de kadro verilmemiştir. MR, Tomografi gibi görüntüleme hizmetlerinde çalışan radyoloji teknisyenleri ve teknikerleri ile radyoloji sekreterleri de bu kapsamda kadroya sokulmamıştır.

Sadece teknisyen ve teknikerler değil, bilgi işlemci, laborant, kimyager, kiralık araç şoförü, joker işçi gibi binlerce taşeron işçisi kadro alamadığından büyük mağduriyet yaşamıştır. İhalede personel çalıştırmanın yanı sıra; malzeme, cihaz, yazılım ve- benzeri işlerde olması bu çalışanların taşeron işçisi olduğu gerçeğini ortadan kaldırmamaktadır.

En Az 6 Ay Çalışanlara Kadro Talebi

Kamuda en az altı ay taşeron işçisi olarak çalıştığı halde sürekli işçi kadrolarına alınmayan yüzde 70 mağdurları ile KİT'ler, özel bütçeli kamu kuruluşları ve kanunla kurulmuş birlik ve kooperatiflerde çalıştırılan taşeron işçilerinin sürekli işçi kadrolarında istihdamı öngörülmektedir.

Kanun Teklifi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Editör

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.