1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Kamu’da Ücretli, Sözleşmeli Kalkmalı Hepsi Kadrolu Olmalı
Kamu’da Ücretli, Sözleşmeli Kalkmalı Hepsi Kadrolu Olmalı

Kamu’da Ücretli, Sözleşmeli Kalkmalı Hepsi Kadrolu Olmalı

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardaki ücretli ve sözleşmeli gibi statülerin kalması ve herkesin kadrolu olması gerektiği açıklandı. Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın açıklamalarında yer aldı.

A+A-

Kamu personeli kadrolu olmalı

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "İstihdamda ücretli, sözleşmeli gibi statü ayrımları, devlet için kar adı altındaki zarardır. Kamu personeli kadrolu olmalı, gelecek kaygısına değil, yaptığı hizmetin niteliğine odaklanmalıdır. Bu da ancak kadrolu istihdamla mümkündür. O halde, kadrolu istihdam dışındaki tüm uygulamalar ivedilikle kaldırılmalıdır" dedi.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre; Eğitim-Bir-Sen tarafından, Antalya'da şube başkanları, yönetim kurulları, üniversite ve ilçe temsilcilerinin katılımıyla '15. Türkiye Buluşması' toplantısı yapıldı. Burada konuşan Yalçın, kamu personel sistemine adaletin gelmesinin, kariyer sisteminin güçlendirilmesi, liyakat ve ehliyetin ölçü olmasıyla mümkün olduğunu kaydetti.

Kamu görevlilerinin iş, maaş, kariyer ve liyakat güvencesinin kamu yönetiminin güçlenmesinin ön şartı, devletin bağımsızlığının teminatı olduğunu kaydeden Yalçın iş güvencesinin herkesi kapsadığı, insanı yaşatan devlet anlayışına dayanan bir kamu hizmeti, hepimizin ortak geleceği açısından elzemdir. İstihdamda ücretli, sözleşmeli gibi ayrımlar, devlet için kar adı altındaki zarardır.

Kamu personeli kadrolu olmalı, gelecek kaygısına değil, yaptığı hizmetin niteliğine odaklanmalıdır. Bu da ancak kadrolu istihdamla mümkündür. O halde, kadrolu istihdam dışındaki tüm uygulamalar ivedilikle kaldırılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum