Kamuda Yaklaşık Olarak 45 Bin Kişi İstihdam Edilecek

Kamuda Yaklaşık Olarak 45 Bin Kişi İstihdam Edilecek

Kamu kurum ve kuruluşlarında kamu görevlisi olma planlamaları yapan adaylar için binlerce kişilik istihdam müjdesi verildi.

2019 yılı İstihdam Seferberliği kapsamında gerçekleştirilen personel alımları sadece özel sektörde değil kamu kurum ve kuruluşlarında da devam ediyor ve binlerce kamu personeli adayına başvuru süreçleri için umut doğuyor.

İçinde bulunduğumuz 2019 yılının ilk yarısının tamamlanması ile birlikte kamu personeli alım takvimleri de netlik kazandı ve çoğu zaman bizzat bakanların verdiği müjdelerle birlikte önümüzdeki birkaç ay içerisinde toplamda 43 bin vatandaşın kamu personeli olarak göreve başlayacağı duyuruldu.

Gerçekleştirilecek alımlar en fazla sağlık alanında olacak ve ilk etapta SGK’ya 400 personel alınacak ve engelli kontenjanlarında da artış yaşanacak.

En fazla istihdamın gerçekleşeceği Sağlık Bakanlığında bu yıl içerisinde sonuçlanmak üzere gerçekleşecek atamalar dahil toplamda 29 bin 689 sağlık çalışanı istihdam edilecek.

Süreçleri belirlenmek üzere; 6 bin 835’i hemşire, 1000 ebe ve 3000 sağlık memuru olmak üzere psikolog, sosyal çalışmacı, biyolog, odyolog, çocuk gelişimcisi, diyetisyen, fizyoterapist, iş ve uğraşı terapist alımı yapılacak. Ayrıca; dil ve konuşma terapisti, perfüzyonist ve sağlık fizikçisi kadrolarına toplam 12 bin personel alımı da bu süreç içerisinde tamamlanacak.

Bir diğer nitelikli istihdam olarak Adalet Bakanlığı’na çok sayıda kamu personeli alımı yapıalcak. Merkez ve taşra teşkilatlarında hizmet vermeleri amacıyla 12 bin 713 personelin 6 bin 126’sı infaz koruma memurluğu kadrosuna dahil edilecek. 

Ayrıca; bakanlık bünyesinde İnfaz ve koruma memurluğu için 3 bin 71 personel ile birlikte zabıt katipliği, 1 169 personel ile mübaşirlik ve 1099 ile sözleşmeli icra kâtibi istihdamları gerçekleştirilecek. Bu süreçte engelli kamu personeli alımları için de kontenjanlar ayrılacak.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.