Kamudaki Boş Kadrolara Neden Atama Yapılmıyor?

Kamudaki Boş Kadrolara Neden Atama Yapılmıyor?

CHP'li vekil Erdoğan Toprak, kamuda 14 bin kadroda açık olmasına rağmen neden atama yapılmadığını sordu.

Kamuda Engelli Kadrolarına Atama Yapılmıyor
CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, engelli çalıştırmayan özel sektör işyerlerine Çalışma Bakanlığı tarafından 3 bin 250 TL ceza kesildiğini hatırlattı. Devletin neden açık olan 14 bin kadroya atama yapmadığını sordu. Boş kadrolara atama yapmayan devletin de cezalı duruma düştüğünü belirterek yasaları bizzat hükümetin çiğnediğini söyledi.

6 bin 167 kişilik boş olan engelli kadrosu ile yasağı başta çiğneyen bakanlık MEB’dir. 1.606 engelli personel açığı ile sıralamayı Diyanet İşleri Başkanlığı takip etmektedir. Üçüncü sırada ise Adalet Bakanlığı yer almaktadır. 
Engellilere pozitif ayrımcılık anayasal güvence altında olmasına rağmen, anayasa bizzat hükümet tarafından çiğneniyor. Kamudaki binlerce engelli personel açığına atama yapılmıyor. Yıllardır boş tutulan kadrolar, engelli istihdamı için ayrılmıştır. 

Özel sektörde 50 ve üzerinde işçi çalıştıran her işyeri yüzde 3 engelli istihdam etmelidir. Bu sınır kamu kurumlarında ise yüzde dörttür. Bizzat yasanın öngördüğü düzenleme yine kamu tarafından kale alınmamaktadır. 

Şu anda kamu kurumlarında 9 bin 379 engelli kadrosu boştur. Özel sektörde ise 22 bine yakın engelli personel için boş pozisyon bulunmaktadır. Özel sektöre idari para cezası kesen iktidar, kendi kurumlarını görmezden gelmezlik yapmamalıdır. Bir an önce kamuya engelli personel alımı yapılarak bu boşluklar doldurulmalıdır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum