Kamudaki Yöneticiler O Görevlere Verilebilecek

Kamudaki Yöneticiler O Görevlere Verilebilecek

Kamuda üst düzey görevlerde yer alan personeller Cumhurbaşkanı kararı ile yöneticilik görevlerinden alınarak başka kadrolara atanabilirler.

Atama Yapılabilecek Kadrolar
Kamuda yönetici pozisyonunda olan personeller Cumhurbaşkanı kararı ile farklı kadrolara atanabilirler. Bu kadrolar arasında eğitim seviyesinin uygun olduğu veya daha önce bulundukları pozisyonlar yer almaktadır. Bu kadroların haricinde denetim elemanı veyahut da uzman kadrolarına da cumhurbaşkanı tarafından atama gerçekleştirilebilir.

Eğer bu iki kadroya atanması söz konusu olmaz ise araştırmacı kadrolarına atama gerçekleştirilmesi de söz konusu olabilir. Ayrıca ilgili kararnamede “veya uygun görülecek diğer kadrolara” şeklinde bir ibare eklenerek Cumhurbaşkanı’nın takdir yetkisi genişletilmiştir. 

Boş Kadroya Bakılmaz
Bu personellerin yeni bir kadroya atanmaları durumunda kadronun boş olup olmadığı göz önünde bulundurulmaz. Dolayısıyla kadro dolu dahi olsa atama gerçekleştirilebilir. Ancak atama gerçekleştirilene kadar memurların maaşları ve diğer ödemeleri eski görevlerine göre gerçekleştirilir. 

Görev süresi dolduğu için görevinden ayrılan personeller ile en az 1 sene görev yaptıktan sonra görevden alınan kamu personelleri emekli olmak istemeleri durumunda emekli ikramiyeleri belirli oranlara artırılarak verilir. Ancak bunun için yaş haddinin beklenmemesi gerekmektedir. Zira yaş haddi dolduğu zaman zorunlu emeklilik söz konusu olmaktadır. Böylelikle devlet üst düzey yöneticilerini emekliliğe teşvik etmeye çalışmakta ve yerlerine yeni personeller almaktadır. Bu durumda emekli ikramiyesi %150 oranında artış gösterebilmektedir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.