Kamuya Girmek İsteyenler Mülakatlardan Muzdarip

Kamuya Girmek İsteyenler Mülakatlardan Muzdarip

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, kamuya alımlarda mülakat yapılmasının kamunun kanayan yarası olduğunu ifade etti.

Kamuda Mülakat Her Yerde
İlk defa kamuya atanacaklar, bu konudaki rahatsızlıklarını sıklıkla dile getiriyorlar. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan da bu konudaki rahatsızlığı bir kez daha dile getirdi. Sadece kamuya yapılan ilk alımlarda değil, görevde yükselme ve yönetici atamalarında da mülakat yapılmasının kamunun kanayan yarası olduğunu söyledi. mülakatlar nedeniyle kamu çalışanlarının ötekileştirildiğini söyledi. Çalışma hayatını olumsuz etkileyen, hak gaspına sebep olan mülakatların kökten kaldırılmasını talep etti. 

Devlet memuru alırken, alımlar liyakate göre yapılmalıdır. Hakkında yargı kararı ile sabitlenmiş bir suç olmayan kişiler karalama kampanyası ile mülakatlardan elenmemelidir. Sırf inançları, siyasi görüşleri, sendikası gibi sebeplerle kariyerleri engellenememelidir. Kamuya alımlarda bakılan tek kriter liyakat olmalıdır. Böylece iş ehline verilerek layıkıyla yerine getirilecektir.

İlk Kez Atanacaklar Endişeli
Kamuda çalışmak isteyen adaylar uzun yıllar emek harcayarak eğitimini tamamlıyor. Bir de bunun üzerine KPSS gibi zorlu bir sınavda başarılı oluyorlar. Ancak bu başarıları istedikleri işe girmek için yeterli olmuyor. Tamamen kendileri dışındaki, etki edemedikleri mülakat faktörü yüzünden atanamıyorlar. Üstelik liyakate uygun olmayan bazı referanslı atamalara şahit olarak bir kez daha kahroluyorlar. Kamuda liyakati bitiren bu uygulamaya son verilmeli ve kamuya mülakat ile alımlar sona erdirilmelidir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum