1. HABERLER

  2. KAMU PERSONELİ

  3. Kamuya Sınavsız Memur İşçi ve Personel Alımına Son Verilmelidir
Kamuya Sınavsız Memur İşçi ve Personel Alımına Son Verilmelidir

Kamuya Sınavsız Memur İşçi ve Personel Alımına Son Verilmelidir

Kamu çalışanlarının liyakate uygun şekilde seçilebilmesi için kamuya memur, işçi ve personel alımı sınavla ve şeffaf olarak yapılmalıdır. Sınavsız alımlara son verilmelidir.

A+A-

Kamu sınavsız memur, işçi ve personel alımı sona ermelidir. Sınavlar etkisiz hale getiriliyor. Kamuya personel alımlarında pek çok nitelikli pozisyon için sınav şartı mevcuttur. KPSS ya da kurumlar tarafından yapılan yazılı sınavla alım yapılmaktadır. Ancak alımlarda asıl belirleyici olan mülakatlar olmaktadır. KPSS sonucu en yüksek olan aday sözlü sınavda elenirken, daha düşük puanlı adaylar kazanmaktadır. Görüldüğü gibi sözlü sınav yapıldığı zaman yazılı sınavlar etkisiz hale getirilmektedir.

Kamuya personel alımı yapılırken sadece yazılı sınav kullanılmalıdır. Sözlü sınavlar maalesef ki adam kayırma, akrabaya torpil yapma gibi haksız uygulamalara kapı açmaktadır. Bu yüzden sadece yazılı sınav ile alım yapılarak sadece liyakat gözetilmelidir.

Sınavsız Alımlar

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğinde 2018 yılında yapılan değişiklikler ile kamuya sınavsız alımların önü açılmıştır. Lisans ve önlisans düzeyindeki işçi alımları için sınav şartı aranmamaktadır.

Temizlik hizmetleri, güvenlik ve koruma hizmetleri, bakım ve onarım hizmetleri gibi pozisyonlara eğitim ve sınav şartı aranmadan personel alınabilir. Bu alımlar noter huzurunda çekilecek olan kura ile yapılmaktadır. Ancak bu durum da mağduriyetlere sebep oluyor. İki, üç kişilik alımlara bile yüzlerce, binlerce başvuru olmaktadır. Tüm bu adaylar salonlarda kurayı bekleyerek sonuçta mağdur olmaktadır. Sadece birkaç kişi kurada çıkarken, diğerleri hüsrana uğruyor. Üstelik kurada çıkmak işe alınmak anlamına da gelmiyor. Çünkü kurada adı çıkan adaylar sözlü sınava girmektedir. Sözlü sınav olduğu sürece kura da anlamsız kalıyor. Adaylar mülakatta bir bir eleniyor ve yine adam kayırma ile işçi alımının önü açılıyor.

Bu çileye son vermek için yukarıda bahsettiğimiz alımlar da KPSS ile yapılmalıdır. KPSS’ye çalışan ve ter döken adaylar karşılığını almalıdır. Objektif bir sınav olan KPSS puan üstünlüğüne göre sıralama yapılmalıdır. En yüksek puan alan adaylardan başlayarak alım yapılmalıdır. Sözlü sınava da gerek yoktur. Çünkü sözlü sınav olduğu zaman sistem yine başa dönecektir. Bu şekilde alımlar liyakate uygun olacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum