1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kâr Payı Avans Olarak Dağıtılacak, Faizler Düşecek
Kâr Payı Avans Olarak Dağıtılacak, Faizler Düşecek

Kâr Payı Avans Olarak Dağıtılacak, Faizler Düşecek

Merkez Bankası, her yıl Mayıs ayında dağıtılan kar payını bu yıl Ocak ayında avans olarak dağıtacak ve faizlerin düşmesi sağlanacak.

A+A-

Genel Kurul Geriye Çekildi
Merkez Bankası her yıl Mayıs ayında yaptığı genel kurulda kar payını dağıtırdı. Ancak ekonomik koşullardan ötürü genel kurul bu sene için 18 Ocak tarihine çekildi. Dün yayımlanan tebliğ sayesinde Mayıs'ta dağıtılacak olan kar payı bu toplantıda avans olarak dağıtılacak. Toplantıda hazineden yaklaşık 20 milyar liralık kâr payı dağıtılması bekleniyor. Eğer hesaplamalar doğru çıkarsa hazine Şubat'taki 22 milyarlık ihale borçlanma miktarını azaltarak faizi aşağı çekmiş olacak. 

Merkez bankası hazineden olan alacağını piyasaya can suyu olarak verecek. Bu sayede Şubat ayındaki yüklü ihalelerde daha fazla kaynak ihtiyacı azalacak. Dün yayınlanan Resmi Gazete'de kar payının avans olarak dağıtılması yasallaştırmıştı. 18 Ocakta yapılacak genel kurulda gerekli karar alınarak yasal zemin de oluşturulacak. Karın yüzde 90'inini geçmemek üzere kar payı avansı dağıtılabilecek. 

Değişiklik Yapıldı
Dün yayımlanan resmi gazete ile bankanın esas mukavelesinde değişiklik yapıldı. Buna göre kar payı avansı dağıtımı için mukavelede yer alan “Genel Kurul toplantıları her yılın nisan ayı içinde ve Banka Meclisi’nin tespit edeceği günde toplanır” ifadesi değiştirildi. Yeni düzenleme ile genel kurulların her yıl hesap dönemi sonundan itibaren üç ay içinde toplanabileceği belirlendi. Hangi gün olacağını ise Banka Meclisi tespit edecek.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.