1. HABERLER

  2. HABER

  3. Kardeş Nedeniyle Mülakattan Elenenler İçin Önemli Karar
Kardeş Nedeniyle Mülakattan Elenenler İçin Önemli Karar

Kardeş Nedeniyle Mülakattan Elenenler İçin Önemli Karar

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) kardeşinde Bylock çıkması nedeniyle mülakattan elenen işçinin güvenlik soruşturmasının yenilenmesini istedi.

A+A-

Morbeyin Listesinde Çıktı
Sahil Güvenlik Komutanlığı işçi alımlarına başvuruda bulunan bir aday mülakattan elendi. Elenme gerekçesinin ise kardeşinin telefonunda bulunan Bylock olduğunu öğrenen aday ilgili mercilere başvurularda bulundu. Bu kurumlardan birisi dr KDK oldu. 

Aday başvurusunda kardeşinin gerçek Bylock kullanıcısı olmadığını, numarasının morbeyin listesinde çıktığını belirtti. Bu açıklamaların ardından ise KDK yeniden güvenlik soruşturması yapılması yönünde bir tavsiye kararı aldı. Bu karar aynı durumda olanlar için de bir umut ışığı oldu.

Suçun Şahsiliği İlkesi
Yukarıda bahsi geçen olayda ne bir suç ne de suçlu bulunmamaktadır. Velev ki gerçek kullanıcı olduğu tespit edilseydi dahi bundan ötürü kardeşin suçlanmaması gerekirdi. Nitekim darbe girişiminde fiilen yer alan komutanlardan bazılarının yakınları üst düzey görevlere getirilmiştir. İşte bu sebeple gariban işçinin de akrabaları sebebiyle sorumlu tutulmaması hukuken ve vicdanen gereklidir.

Bu ilke hukukumuzda suçun şahsiliği ilkesi olarak benimsenmiş ve uygulanmaktadır. Bu durumda olup güvenlik soruşturmasından elenen pek çok kişi de bulunmaktadır. Bu kişiler gerekli idari mercilere başvurularını yaparak haklarını arayabilirler. Nitekim idare mahkemelerinin bu konuda davacı lehine aldığı nice kararlar mevcuttur. Yargı kararı sonrasında geriye dönük tüm hakların eksiksiz bir şekilde ödeneceğini de belirtmek gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.