1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Karma Eğitimden Sonra 4 Değişiklik Daha
Karma Eğitimden Sonra 4 Değişiklik Daha

Karma Eğitimden Sonra 4 Değişiklik Daha

MEB tarafından yapılan yönetmelik değişikliğinde ilk olarak karma eğitim göze çarpsa da çok konuşulacak 4 değişiklik daha yer aldı.

A+A-

Neler Değişti?
MEB yönetmelik değişikliğinin Resmi Gazete’de yayımlanması ile çok programlı Anadolu lisesi, mesleki ve teknik eğitim merkezi ve mesleki eğitim merkezinde karma eğitim yapılacağına ilişkin madde kaldırılmıştı. 

Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde yapılan diğer değişiklikler de tartışmaya oldukça açık. 

İmam Hatip Açmak Kolaylaştı
Son dönemlerde hemen ilçede imam hatip liseleri bulunur hale geldi. Yapılan değişiklikle imam hatip açma şartları kolaylaştırıldı. İmam hatip açılması için yerleşim biriminin merkez nüfusunun 5 bin veya mahalle ve köyleriyle birlikte en az 10 bin olması şartı kaldırıldı. Bu sayede imam hatip açarken nüfus şartı aranmayacak, köylere dahi açılabilecek. 

Mescit ve Abdesthane Zorunlu
Haziran 2017’de getirilen eğitim kurumlarında mescit ve abdesthane bulunması zorunlu olmuştu. Değişiklikle okullarda teknisyen odası ve yardımcı personel odası bulunması da zorunlu oldu.

Taşımalı Eğitim
Taşımalı eğitim için konulan şartlar oldukça ağır bulundu. Bu durumun okulların açık kalmasını sağlamak yerine, kapanmasını kolaylaştırması yönüyle eleştirildi. Ayrıca maddedeki göreceli ifade muğlak bulundu.

Baz İstasyonu
Baz istasyonlarının okullara en az 100 metre mesafede olması maddesinin yerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından belirlenen güvenlik mesafesi kadar uzakta olması getirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.