Kaymakam Adayları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Kaymakam Adayları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

İçişleri Bakanlığı, Kaymakam Adayları Yönetmeliği hakkında değişiklik yapan yönetmeliği yayınlayarak kamuoyuna duyurdu. Neler Değişti?

İçişleri Bakanlığı toplam 14 maddelik yönetmelik ile eski yönetmelikte değişikliklere gitti. Bazı maddelerde küçük değişiklikler yapılırken bazı maddeler tamamen kaldırıldı ve yerine yeni ifadeler eklendi. Yeni yönetmelik ile 1. Maddenin “kaymakam adaylarının” ibaresinin ardından “mesleğe alınma ile” ibaresi eklenerek değişiklik yapıldı. 
5. maddenin başlığı da değiştirildi ve yeni ibare şöyle belirlendi: “Eğitim şartı, Değerlendirme Kurulu, Sınav Hazırlık Komisyonu, Göreve Başlama”. Bu madde içerisinde sınav öncesi ve sonrası detaylı olarak anlatılmıştır. 

Kaymakamlık sınavını kazanarak kursa katılan adayların kurs sonunda tabi olacakları sınav da yönetmelikte detaylı olarak yer aldı. Buna göre adaylara kurs sonunda 3 soruluk bir sözlü sınav yapılacak. Bu sorulardan birisi kaymakam adayının hazırladığı tez ile ilgili olacak. Diğer iki soru ise kaymakamların bilmesi gereken sorulardan oluşacak ve sorular önceden hazırlanacaktır. Sınavda 60’dan aşağı puan alan adaylar yetersiz olarak kabul edilecektir. 60-70 arası puan alanlar yeterli, 71-85 arası başarılı, 86-100 arası ise üstün başarılı olarak kabul edilecektir. 

Üstün başarılı olan adaylar arasından en başarılı 3 kişiye Bakanlık tarafından ödüller verilecektir. Bu sayede başarının teşvik edildiğini de ifade edebiliriz. Kursu da başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar kaymakam olarak görevlerine başlayacaklardır. Sonrasında ise farklı bölgelere atamaları gerçekleştirilecektir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.