KDK İstifa Eden Personele Performans Ücreti Ödenmesine Karar Verdi

KDK İstifa Eden Personele Performans Ücreti Ödenmesine Karar Verdi

PTT şubesinde sözleşmeli personel olarak çalışırken istifa eden bir personele 3 aylık performans ücretinin ödenmemesi KDK engeline takıldı.

Yönetmelik Maddesi Değiştirildi
Tekirdağ'da bir PTT şubesinde sözleşmeli personel olarak çalışan bir kişi buradaki görevinden istifa ederek ayrıldı. PTT ise personele her ay verdiği performans ücretini ödemedi. Personel her ne kadar talepte bulunsa da olumsuz cevap verildi. İstifa eden personel ise bu karara karşı Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru yaptı.

KDK ilgili başvuru üzerine PTT'den savunma istedi. PTT savunmasında performans ücreti personelleri teşvik etmek amacıyla veriliyor dedi ve bu sebeple istifa eden bir personele böylesi bir ücretin ödenmesinin yönetmelik hükümlerine aykırı olduğunu belirtti. KDK ise personelin bu ücreti hak ettiğine ve ödenmesi gerektiğine karar verdi. Bu sebeple de ilgili yönetmelik maddesinin değiştirilmesi gerektiği tavsiye edildi. 

PTT, Kamu Denetçiliği Kurumunun tavsiye kararına uydu ve personelin ücretlerini ödedi. Ayrıca engel teşkil eden yönetmelik maddesi de değiştirildi. Böylelikle bundan sonra aynı durumu yaşayacak personeller zaman kaybı olmadan haklarına kavuşacaklardır. KDK kararına PTT tarafından direkt olarak uyulması da takdir edildi. Bu sayede KDK'nın kuruluş amacı da gerçekleştirilmiş oldu. Nitekim pek çok kurum KDK'nın tavsiye kararlarına uymamakta ve gereksiz yere yargı süreci başlamaktadır. Bu da KDK'nın etkisiz bir kurummuş gibi düşünülmesine neden olmaktadır.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.