1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KDK Öğrenciyi, ÖSYM Kendisini Haklı Buldu
KDK Öğrenciyi, ÖSYM Kendisini Haklı Buldu

KDK Öğrenciyi, ÖSYM Kendisini Haklı Buldu

Kamu Denetçiliği Kurumu, kendisine başvuruda bulunan üniversite adayını haklı bulurken ÖSYM öğrenci hatalı dedi.

A+A-

Sınava Tekrar Giremez
Üniversite sınavına internet üzerinden başvuruda bulunan aday başvurunuz tamamlandı yazısını görmesine rağmen sonradan başvuru yapamadığını öğrendi. Bunun üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvuruda bulunan öğrenci üniversite sınavına girmek istediğini belirtti. Kamu Denetçiliği Kurumu öğrenciyi haklı bularak sınava girebilmesi için tavsiye kararında bulundu. Karar ÖSYM’ye de gönderildi. 

ÖSYM ise yaptığı inceleme neticesinde hatanın öğrenciden kaynaklandığını ifade etti. Bu nedenle öğrencinin sınava giremeyeceğini ifade etti. Öğrenci ise bu konunun takipçisi olmaya devam edecek ve konuyu yargıya taşıyacak. İdare mahkemeleri tarafından verilen karar ise kesin olacak ve her iki tarafın da uyması zorunlu olacak. 

ÖSYM tarafından verilen bu karar öğrencinin en az 1 yılının kaybolmasına neden olacak. Dolayısıyla bu konuda daha esnek davranılması talep ediliyor. Bu sayede öğrencilerin gelecekleri düşünülmüş olacaktır. Her ne kadar geç başvuru tarihi belirlenmiş olsa da sistemsel hatalar nedeniyle başvuruları gerçekleşemeyen kimseler olabilir. İşte bu kişilerin mağdur olmaması adına ek bir düzenleme yapılmasında fayda vardır. Teknik bir konu olduğu için başvurunun bilişim personelleri tarafından incelenmesinde de fayda vardır. aksi takdirde öğrenci, sistemin hatasından ötürü sorumlu tutulacaktır. Böylesi bir durumun meydana gelmemesi için daha detaylı incelemeler yapılmasında fayda vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.