1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KDK Öğrenim Kredisinde 40 Yaş Sınırını Haksız Buldu
KDK Öğrenim Kredisinde 40 Yaş Sınırını Haksız Buldu

KDK Öğrenim Kredisinde 40 Yaş Sınırını Haksız Buldu

40 yaşını aşmış olan yüksek lisans öğrencilerine öğrenim kredisi ya da bursu verilmemesi KDK tarafından haksız bulundu.

A+A-

Tavsiye Kararı Verildi
Kredi ve Yurtlar Kurumu aldığı karar ile 35 yaşını aşmış olan lisans öğrencileri ile 40 yaşını aşmış yüksek lisans öğrencilerine kredi ya da burs verilmemesini kararlaştırmıştı.  Bu karara göre yaş sınırını geçen kimselerin önceliği dahi olsa kredi ya da burs alabilmeleri mümkün olmayacak. İşte bu durum da öğrencilerin mağdur olmasına neden

olmaktadır. bu durumda olan iki yüksek lisans öğrencisi Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. 
Başvuruları KDK tarafından değerlendirildi ve KYK’nın bu kararı haksız bulundu. Bu nedenle de alınan tavsiye kararı KYK’ya iletildi. Alınan kararda öğrenim hakkının kısıtlandığı da ifade edildi. Zira Anayasamızda fırsat eşitliği ilkesi herhangi bir yaş ayrımına tabi olmaksızın belirlenmiştir. Bu nedenle de yapılan uygulama Anayasa’ya aykırılık teşkil etmektedir. 

Alınan tavsiye kararı Gençlik ve Spor Bakanlığı’na iletildi. Bakanlık bu tavsiye kararına uymak zorunda değildir. Ancak uymaması durumunda konu yargıya taşınacaktır. Yargının verdiği karar sonrasında Bakanlığın bu kararı uygulaması zorunludur. 

Öğrenim için verilen kredi ve burslar öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmeleri içindir. Bu nedenle de öğrenciler arasında yaş ayrımı yapılması doğru değildir. Bilime sağlanacak her türlü katkı takdire ve desteğe şayan olmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum