1. HABERLER

  2. HABER

  3. KDK’dan MYO Yöneticilerinin Mali Hakları İle İlgili Karar
KDK’dan MYO Yöneticilerinin Mali Hakları İle İlgili Karar

KDK’dan MYO Yöneticilerinin Mali Hakları İle İlgili Karar

Kamu Denetçiliği Kurumu, yapılan bir başvuru üzerine yüksekokul ile meslek yüksekokulu arasındaki farkın giderilmesi için YÖK’e tavsiye kararında bulundu.

A+A-

Uygulama Birliği Yok
Yüksekokul ile meslek yüksekokulu ayrımının getirilmesi ile birlikte uygulamada da birtakım farklılıklar oluşmaya başlandı. Kanun lafzının farklı yorumlanması nedeniyle yüksekokul müdürleri, müdür yardımcıları ve bölüm başkanlarına verilen birtakım haklar meslek yüksekokulu yöneticilerine verilmedi. Bu da yöneticilerin hak kayıplarına uğramasına neden oldu. Üstelik bu konuda Sayıştay Başkanlığı’nın da görüşleri olmasına rağmen bazı üniversiteler halen daha yöneticilerin haklarını ödememekte ısrar ediyorlar. 

Kamu Denetçiliği Kurumu aldığı bir karar ile üniversiteler arasındaki bu farklılıkların giderilmesini talep etti. Bu aşamadan sonra YÖK tavsiye kararına uyarak standart bir karar belirleyebileceği gibi herhangi bir girişimde de bulunmayabilir. Bu durumda ilgili kişilere dava hakkı doğmaktadır. Haklarının ödenmesi için idare mahkemelerine başvuru yapabilecek yöneticiler diğer memurlar için de emsal kararlar alabilecektir.

Meslek yüksekokul yöneticilerine verilmeyen haklar arasında ise şunlar yer alıyor: idari görev ödeneği, ek ders ücretleri, ders yükü muafiyeti. YÖK tarafından tüm üniversiteleri bağlayacak bir karar alınması durumunda tüm farklılıklar ortadan kaldırılacaktır. Ancak hali hazırda böylesi bir düzenlemenin söz konusu olmadığını belirtmek gerekir. Kanuni düzenlemenin lafzının farklı yorumlanmasının kanunun ruhu ile bağdaşmadığı da KDK kararının gerekçesinde yer aldı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.