1. HABERLER

  2. HABER

  3. KDK’dan Sağlık Özrü Ataması Bekleyen Sözleşmeli Öğretmenler İçin Müjde
KDK’dan Sağlık Özrü Ataması Bekleyen Sözleşmeli Öğretmenler İçin Müjde

KDK’dan Sağlık Özrü Ataması Bekleyen Sözleşmeli Öğretmenler İçin Müjde

Kamu Denetçiliği Kurumu sözleşmeli öğretmen olarak Şırnak’ta görev yapan ancak evladının tedavisi için tayin isteyen sözleşmeli öğretmenin başvurusunu olumlu karşıladı.

A+A-

Son Karar MEB’de
Şırnak’ta görev yapan sözleşmeli öğretmen evladının %81 engelli olması ve Şırnak’ta tedavisinin mümkün olmaması sebebiyle tayin istedi. Ancak MEB öğretmenin sözleşmesi gereği tayin hakkının olmadığını ifade etti. Bunun üzerine öğretmen Kamu Denetçiliği Kurumu’na başvurdu. 

KDK yaptığı incelemeler neticesinde idare ile öğretmen arasında bir sözleşme olduğuna dikkat çekti. Dolayısıyla öğretmenin bu tayin hususunu bilerek ve isteyerek sözleşmeyi imzaladığını ifade etti. Ancak Şırnak’ta tedavi imkanlarının mevcut olmamasının kendi kusuru olmadığını dile getirdi. Bu sebeple de atamasının gerçekleştirilmesi için düzenleme yapılmasını tavsiye etti. 

KDK sözleşmeli öğretmenin tayinin gerçekleştirilmesi neticesinde boşalan yerine ücretli öğretmen atanabileceğine de dikkat çekti. Dolayısıyla öğretmen eksikliği de yaşanmayacaktır. 

KDK, MEB’in sözleşmeli öğretmenlerin bazılarına aile birliğini sağlamaları için kuralın esnetildiğini hatırlattı. Dolayısıyla kanuni bir düzenleme olmadan tanınan bu esnekliğin sözleşmeli öğretmen için de tanınabileceğini belirtti. 

Tavsiye Niteliğinde
Bu karar pek çok sözleşmeli öğretmeni de yakından ilgilendirmektedir. Kararın uygulanması mecburi olmasa da MEB tarafından dikkate alınacaktır. İşte bu sebeple MEB tarafından yapılacak yeni bir düzenleme 10 binlerce sözleşmeli öğretmen için de umut ışığı olacak. Bu kapsamda MEB’in vereceği karar merakla bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.