KDK'dan TSK'daki Sivil Memurlar Hakkında Önemli Karar

KDK'dan TSK'daki Sivil Memurlar Hakkında Önemli Karar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan sivil memurların 3 yılda bir sağlık kontrollerinden geçirilmesi KDK tarafından hukuka aykırı bulundu.

Sivil Memur İtiraz Etti
1998 yılında TSK bünyesinde sivil memur olarak göreve başlayan sivil memur doğuştan olan rahatsızlığı nedeniyle 2011 yılında ameliyat olarak protez taktırdı. İşlerini yapmasına engel olmayan bu ameliyat 2018 yılında yapılan rutin sağlık kontrollerinde sorun teşkil etti ve sıhhi izin verilerek görevinden uzaklaştırıldı. Halen daha açıkta olan sivil memur bu konu hakkında KDK'ya başvuruda bulundu. Kamu Denetçiliği Kurumu ise yaptığı incelemeler neticesinde sivil memurun bu şekilde görevinden çıkarılmasını hukuka aykırı buldu.

Tavsiye Kararı
KDK tarafından alınan bu karar tavsiye niteliğinde olurken kurum karara uyup uymamakta serbesttir. Karara uyulmaması durumunda ise yargı yolu açıktır. İdare mahkemeleri memurlar hakkında verilen tüm kararları denetlemeye yetkilidir. Ancak davanın süresi içerisinde usul ve esas kurallarına göre açılmış olması gereklidir.
Bahsi geçen bu sivil memur hakkında verilecek olan nihai karar ise diğer memurlar için de emsal teşkil edecektir.

Ancak emsal karar için Danıştay'ın son noktayı koyması gereklidir. 20 yıldır TSK'da memur olan bu kişi hukuka aykırı bir karar ile memuriyetinin yanmasını istememektedir. Konu hakkında yapılacak olan incelemeler ile birlikte kişinin durumu netlik kazanacak. Memuriyet haklarının ve emekliliğinin kazanılabilmesi adına verilecek bu karar hayati öneme sahiptir.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.