KDV İndirimi Fiyatlara Yansısın Talebi

KDV İndirimi Fiyatlara Yansısın Talebi

Geçtiğimiz günlerde ekonomiyi canlandırmak amacıyla bazı ürün ve hizmetlerde önemli ölçüde indirilen KDV’nin fiyatlara yansıtılması isteniyor.

Türkiye ne yazık ki son dönemde fırsatçıların ön planda olduğu bir konuma doğru sürükleniyor. Bunun en somut örneği kamu bankaları tarafından verilen ihtiyaç, konut ve araç destek kredilerinde yaşanmıştı. Ekonomiyi canlandırmak, vatandaşlara can suyu olmak amacıyla düşük faiz oranları, uzun vadeli ve belirli süre geri ödemesiz olarak verilen kredilerle birlikte fırsatçılar anında bu durumu fiyatlara büyük oranda zam olarak yansıtmıştı.

Ev fiyatları sadece bir gecede yüzde 35 ile 60 oranında artmış, ardından araç fiyatlarına ortalama yüzde 30 zam gelmişti. Yine birçok tur şirketi tatil paketlerine büyük oranda zam yapmışlardı. Bu sebeple pek çok vatandaş hayalini kurduğu ev, araba ya da tatilden vazgeçmek zorunda kalmıştı. Çünkü yapılan zamlar sonrasında devletin kamu bankaları arayıcılığı ile sunduğu finansman destek kredilerinin hiçbir avantajı kalmamıştı.  Bu krediler fırsatçıların cebini doldurmaktan başka bir an lama gelmemeye başladığı görüldü. Aynı durumunda KDV indiriminde de yaşanmaması için tüketici dernekleri harekete geçilmesini talep ediyor.

KDV İndirimini Fiyatlarına Yansıtmayana Ceza Verilsin

Ekonomide bir türlü istenen hareketliliğin yaşanmaması üzerine bazı ürün ve hizmetlerin Katma Değer Vergisi( KDV) oranlarında yüzde 7 ile 10 arasında indirime gidilmişti. Tüketici dernekleri devletin bu konuda destek kredilerinde yaptığı hatayı yapmayıp firmaların bu indirimleri fiyatlarına yansıtıp yansıtmadıklarının denetlenmesi isteniyor. Bu denetleme sonucunda yapılan KDV indirimlerini fiyatlara yansıtmayan firma ve şirketlere ceza kesilmesi talep ediliyor. Eğer yeterli bir denetim olmamışı durumunda pek çok firmanın zaten işlerin yavaş olduğundan şikâyet ederek KDV indirimini fiyatlarına yansıtmayacakları iddia ediliyor.

Fiyatlarda Yüzde 10 Oranında İndirim Olması Gerekiyor

Yapılan KDV indiriminin fiyatlara tam olarak yansıması halinde ise KDV indirimi yapılan ürün ve hizmetlerin fiyatlarında ortalama yüzde 10 oranında indirim yapılması gerekiyor. Hükümetin bu konuda nasıl bir adım atacağı ve denetleme mekanizmasının devreye sokup sokmayacağı konuları ise şimdilik belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.