1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kendi İsteği ile İşten Ayrılan İşçinin Hakları
Kendi İsteği ile İşten Ayrılan İşçinin Hakları

Kendi İsteği ile İşten Ayrılan İşçinin Hakları

Çalışmakta olduğu iş yerinden kendi rızası ile ayrılan bir işçinin işverenden alacak hakları bulunmaktadır. Bir işçi kendi rızası ile işinden ayrılabilir. Ancak çalıştığı süreye tekabül eden miktar kadar beklemesi gereklidir.

A+A-

İş Sözleşmesine Dikkat
İhbar süresi olarak adlandırılan bu süre işverenin yeni işçi bulabilmesi için tanınmış bir süredir. Ancak işveren bu süreyi beklemeden işçisini tazminat ödemeye maruz bırakmadan çıkarabilir. Bu durumda işçinin ödeyeceği bir ücret yoktur.

İşçi kendi rızası ile ayrıldığı durumda kıdem tazminatını hak etmemektedir. Ancak kullanmadığı yıllık izinler, yapılan fazla mesailer ve resmi tatil ücretleri işçinin alacakları arasındadır. Burada yıllık izin ücreti hesaplaması yapılırken işe giriş anında yapılan sözleşmeye bakılmaktadır. Eğer sözleşme ya da sözleşme ekinde brüt ücret üzerinden anlaşma sağlanmış ise bu durumda yıllık izin ücreti de brüt üzerinden hesaplanacaktır. Ancak net ücret üzerinden anlaşma sağlanmış ise bu durumda net üzerinden bir hesaplama yapılacak ve işçinin eline daha az miktarda bir para geçecektir. Bu hesaplamalara prim ve yıllık izin ücreti gibi ilave ödemelerin dahil olmadığını da ifade edelim.

Somut olarak örnek verecek olursak asgari ücretle çalışan bir işçinin işten ayrıldığını düşünelim. Bu işçinin brüt ücret üzerinden anlaşma yaptığını varsayarsak brüt maaşı 2.558 lira olacaktır. Burada hesaplama brüt ücretin 30'a bölünüp 14 ile çarpılması ile yapılır. Bu da 1193 liraya tekabül eder. Ancak vergi kesintisi yapılması ile birlikte bu rakam 840'lara kadar düşecektir.

Gelir Vergisi
İşçinin işten ayrılması sonucu alacağı haklarından da ücret kesintisi yapılmaktadır. Bu kesinti kişinin yıl içerisinde kazandığı toplam paranın miktarına göre değişen oranlara sahiptir. Bu yüzden gelir vergisi dilimi olarak nitelendirilmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde kişinin eline geçecek paranın her türlü daha az olacağını ifade etmek gerekir. Ayrıca firmalar kişinin alacağı net ücreti hesaplamakta ve buna göre evrak imzalatmaktadır. Genellikle bir sonraki maaş döneminde kişinin hesabına bu ücret yatırılmaktadır. Alacağın eksik yatırılması durumunda firmanın insan kaynakları ile görüşülmeli aksi takdirde dava açılmalıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.