1. HABERLER

  2. HABER

  3. KHK ile Göreve İade Edilen Personeller İçin Kritik KDK Kararı
KHK ile Göreve İade Edilen Personeller İçin Kritik KDK Kararı

KHK ile Göreve İade Edilen Personeller İçin Kritik KDK Kararı

Kamu Denetçiliği Kurumu, önce görevden alınan daha sonra göreve iade edilen personeller için kritik kararını yayımladı.

A+A-

Türkiye genelince birçok şirket ve özellikle kamu haklarından mahrum bırakılmaları adına kamu kurum ve kuruluşlarında yaşanan görevden almalar ile ilgili olarak ilerleyen süreçte, suçsuzluğu kanıtlanan personellerin mağduriyet yaşamaması adına emsal bir karara imza attı.

688 Sayılı KHK ile Görevden Alınmışlardı

Birçok kamu personeli FETÖ olaylarında dolayı bir süre şüphe teşkil ettikleri üzere devletin garantör duruşu sebebi ile Kanun Hükmünde Kararnameler vasıtası ile görevlerinden alınmış ve soruşturma süresi sonrasında olumlu sonuç elde edilen personeller yeniden görevlerine dönmüşlerdi.

40 Günlük Soruşturma

688 sayılı KHK sonrasında 40 gün süre ile görevlerinden ayrılmış olan kamu personellerini, devletin bekası ve birliği üzerinde herhangi bir olumsuz tasarrufta  bulunmadıkları tespit edildikten sonra yeniden görev teslimi yapılmıştı. Fakat bu süre zarfında yaşanan soruşturma kamu personelinin sicilinde kayıt altında tutuluyordu.

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Emsal Karar Yayımladı

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun (KDK) alakadar olduğu konu ile ilgili yeni bir dava süreci başladı. Söz konusu davacı olan kamu personeli, yukarıda yazan özel durumları deneyimleyen bir kamu hizmetlisi olarak sicilinin temizliğinin korunması gerektiğini ve suçsuzluğunun kanıtlandığını iddia etti.

Tavsiye karar mercii olarak muhatap olan Kamu Denetçiliği Kurumu ise söz konusu durumda kamu personelinin talebini olumlu bularak bundan sonraki süreçte görevden uzaklaştırma sürelerine dair kayıtların ve ayrıca hizmet cetveli, sicil hareketleri, HİTAM ve KKY sistemlerinden çıkarılması gerektiği üzerine kararını ilan etti.

khk1.jpgkhk2.jpgkhk3.jpgkhk4.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.