KHK’lı Taşeronlar Sosyal Haklarına Kavuşuyor

KHK’lı Taşeronlar Sosyal Haklarına Kavuşuyor

Resmi açıklamalar yapıldı, TİS Görüşmeleri Öncesinde Moral Etkisi Yarattı, Toplamda 4 Bin 189 İşçi Faydalanacağı sözleşme detayları belli oldu.

TİS Görüşmeleri Öncesinde Moral Etkisi Yarattı

2017’de çıkarılan 696 sayılı KHK ile kadroya geçen yüz binlerce çalışan için İzmir Büyük Şehir Belediyesini imzaladığı ek sözleşme protokolü ise oldukça memnuniyet yarattı. Bu karar ile birlikte TİS görüşmelerinde kadroya geçen taşeron işçilerin yaşadıkları ücret ve sosyal hak mağduriyetinin giderileceğine olan inancın arttığı görülüyor. Yetkili sendikaların yapacakları görüşmelerde hem sosyal hem de maaş ile ilgili mağduriyetlerin giderilmesi amacıyla oldukça kapsamlı bir rapor hazırlandığı ve bu raporun hükümete teslim edileceği ifade ediliyor.

Alınan bilgiye göre İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin imzaladığı ek sözleşme ile taşeron işçilerin beklentilerinin çok önemli bir kısmının karşılandığı ifade ediliyor. Çalışanlar bu doğrultuda TİS görüşmelerinde belirlenen kriterlerin kesinlikle esnetilmemesini talep ediyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kuruma bağlı şirketlerde görev yapan ve 2017’de çıkarılan 696 sayılı KHK ile İZENERJİ şirketine geçen Belediye çalışanları için son derece önemli bir ilke imza atıyor.

İşçilerin üye olduğu DİSK Genel İş Sendikası ile yapılan toplu iş sözleşmesindeki sosyal haklardan faydalanmasını sağlayan ek sözleşme protokolü konusunda taraflar anlaşamaya vardılar. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve DİSK Genel İş İzmir 2 No'lu Şube yönetimi tarafından yapılan anlaşma resmi olarak duyuruldu.

Toplamda 4 Bin 189 İşçi Faydalanacak

İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, varılan anlaşma ile ilgili olarak işçilerin bağlı çalıştıkları belediye şirketlerinde mevcut toplu sözleşmelerde yer alan sosyal haklardan artık adil bir şekilde yararlanacaklarını ifade etti. Bu sayede çalışanların maaşlarında da nemli ölçüde artış olacağı bilgisini verdiği görülüyor. İZENERJİ şirketinde 3 bin 664 çalışan bu ek sözleşmeden doğan haklarından faydalanabilecekleri belirtiliyor.

İzmir Belediyesinin diğer şirketleri ile birlikte toplamda 4 bin 198 KHK’lı çalışanın bu haklardan yararlanmasını sağlayarak mağduriyetin artık giderileceği müjdesi veriliyor. İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin bu davranışı toplu iş sözleşmesi öncesinde büyük memnuniyet yaşattığı ifade ediliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.